Az elsüllyedt hajóroncs egy része. 14 év után először kereste fel egy expedíció, amely nagyfelbontású képeket készített a roncsról. (Fotók: Wikipedia, TASR/AP)
Sókorrózió és fémevő baktériumok pusztítják a Titanicot
Jelentősen romlott az 1912 óta az Atlanti-óceán mélyén nyugvó Titanic állapota. Az első útján egy jéghegynek ütközött és elsüllyedt luxushajó maradványait 14 év után először kereste fel augusztus elején egy expedíció, amely nagyfelbontású képeket készített a roncsról.
A kutatásról beszámoló The Irish Post hírportál emlékeztet arra, hogy a hajótest 1 Celsius fokos vízben fekszik, erős örvényeknek és változó tengeri áramlásoknak van kitéve. A roncsot a sókorrózió és a fémevő baktériumok is pusztítják.
A Titanic hajó korának legnagyobb utasszállító óceánjárója volt, és elsüllyeszthetetlennek nevezték.
1912. április 14-én, vasárnap 23.40-kor azonban a hajó jéghegynek ütközött, és április 15-én, hétfőn 2.20-kor, az ütközés után alig több mint két és fél órával, kettétörve elsüllyedt. A Titanickal kapcsolatos eseményeket többen is megírták, és több film is készült, közülük a legismertebb és leghíresebb a James Cameron rendezte játékfilm, amely 11 Oscar-díjat kapott.
A mostani augusztusi expedíció ember vezette tengeralattjáróval szállt le a 4000 méteres mélységbe, az Atlanti-óceán északi részén augusztus elején. A mélytengeri kutatócsoportot a felfedező Victor Vescovo vezette, a tagjai között volt Parks Stephenson Titanic-szakértő, Rob McCallum expedícióvezető, valamint a Triton Submarines technikai csoportja.
Nyolc nap alatt öt alkalommal merültek le az Új-Fundlandtól mintegy 600 kilométerre fekvő helyszínen a Titanic roncsához egy kétszemélyes mélytengeri búvárhajóval. Először készítettek 4K-felbontású képeket különleges kameráikkal, és egészen rendkívüli, újdonságokkal szolgáló felvételeket készítettek a roncsról.
Victor Vescovo, a tengeralattjáró vezetője arról beszélt, hogy még őt is meglepte, milyen hatalmas a hajóroncs.
„Az volt a legcsodálatosabb pillanat, amikor a Titanic mellett haladtam, és a tengeralattjáró fényei visszatükröződtek egy kapuról: mintha a hajó rámkacsintott volna. Elképesztő volt” – idézte fel.
A kutatók a kamerarendszerrel aprólékosan feltérképezték a roncsot, így a felvételek lehetővé teszik a fotorealisztikus 3D-modellek elkészítését a Titanicról. Ezek segítenek felmérni a roncs jelenlegi állapotát és előrevetíteni a jövőjét, emellett az AR (kiterjesztett valóság) és VR (virtuális valóság) technológiával meg is jeleníthető a hajó maradványa.
Az expedíció a helyszínen koszorút helyezett el, és rövid ünnepséget tartott azoknak a tiszteletére, akik 1912-ben életüket vesztették az elsüllyedt luxusgőzösön.
Parks Stephenson, a Titanic történésze szerint a legjelentősebb romlás a tisztek lakóhelyének, köztük a kapitány kajütjének a területén fedezhető fel. A rajongók egyik kedvence, a kapitány kádja már az enyészeté lett. A hajótest ezen az oldalon összeomlik, és a pusztulás folytatódik.
Lori Johnson elmondta, hogy a roncs pusztulása az idő múlásával természetes folyamat.
Eredményeik publikálása mellett az expedíció tudósai egy dokumentumfilmben is beszámolnak majd a hajóroncs állapotáról és az expedícióról. 2012-ben az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) víz alatti kulturális örökségvédelmi konvenciója vette védelme alá a Titanicot. A konvencióhoz tartozó országoknak joguk van közbelépni a Titanic roncsainak védelmében, fellépni a roncs kifosztása ellen. Felügyelhetik a roncs körüli kutatásokat, és az illegálisan felhozott tárgyakat is joguk van visszaszerezni. A Titanic korábban azért nem kerülhetett a konvenció védelme alá, mert az csak a több mint száz éve elsüllyedt objektumokat védi. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.