Sok ország felkínálta a segítségét

Peking. Majdnem egy nappal később sikerült csak elérniük az első mentőalakulatoknak a délnyugat-kínai Szecsuán tartományban hétfő délután történt nagy erejű földrengés epicentrumát.

Reuters-felvételA Richter-skála szerinti 7,9-es erősségű földmozgás a Tibeti-fennsík keleti szegélyénél található Vencsuan járást érintette a legsúlyosabban. A magas hegyekkel körülölelt – a tengerszint felett 1326 méter magasan fekvő – térségben több mint 110 ezer ember él, sorsukról egyelőre csak találgatások vannak. A mentőalakulatoknak a sziklák és a földcsuszamlások miatt eltorlaszolt utakon nem sikerült elérniük a természeti katasztrófa által leginkább sújtott hegyi településeket. Az utak felszabadítását az utórengések is akadályozták.

Ven Csia-pao kínai miniszterelnök a mentőalakulatokat arra utasította, tegyenek meg mindent, hogy a hegyi utakat helyi idő szerint tegnap délig járhatóvá lehessen tenni. A külvilágtól elzárt településekkel a katasztrófa utáni órákban csak telefonon sikerült felvenni a kapcsolatot.

A kínai kormány tegnap közölte, szívesen fogadja a külföldi segélyfelajánlásokat. Sok ország felkínálta segítségét. A katasztrófa-elhárításért felelős hatóságok kapcsolatba lépnek az összes érintett országgal és szervezettel – mondta Csin Kang külügyi szóvivő. Azt nem pontosította, milyen segítséget fogad el Kína: csak segélyszállítmányokat enged be, vagy külföldi szakembereket is.

Ausztrália kész mentőcsapatokat küldeni Kína földrengés sújtotta területére. Oroszország is hajlandó segítséget nyújtani a természeti katasztrófa következményeinek felszámolásában. Folyamatban van egy Il–76-os repülőgép felkészítése, hogy mentőegységeket és egy mozgókórházat szállítson Kínába. Tajvan is felajánlotta mentőegységek küldését Kínának. Csen Suj-pien, a szigetállam elnöke és Csang Csun-hsziung kormányfő együttérzéséről biztosította a katasztrófa áldozatait. Tajvan a nemzetközi közösséggel kész humanitárius segítséget nyújtani Pekingnek. A Fülöp-szigetek és Jordánia is hasonló felajánlást tett.

Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának szóvivője közölte, a világszervezet kész minden segítséget megadni Kínának, ha a pekingi kormány kéri. Elisabeth Byrs utalt arra, hogy az ENSZ katasztrófa-kárfelmérő és egyeztető szakemberei készenlétben állnak. „Ha a kínai kormánynak további segítségre van szüksége, tudnia kell, hogy a rendelkezésére állunk” – fogalmazott Elisabeth Byrs, utalva arra, hogy az ázsiai országnak is kiváló szakemberei vannak. Nem hasonlítható össze a mianmari katonai kormányzat és a kínai hatóságok eljárása a külföldi segélyek fogadásával kapcsolatban. Kína azon van, hogy minden erejét bevesse a bajba jutottak meg?segítésére” – vélekedett az ENSZ illetékese.

Japán 3,1 millió eurónak megfelelő segélyt nyújt Kínának – jelentette be Komura Maszahiko, a szigetország külügyminisztere. Létfontosságú cikkeket, sátrakat és takarókat küldenek, de Tokió készpénzt is átutal Pekingnek. Japán szükség esetén fokozza segítségnyújtását.

Két japán légitársaság, a Japan Airlines és az All Nippon Airways felajánlotta, ingyen juttatja el a japán mentőalakulatokat és segélyszállítmányokat rendeltetési helyükre.

Hongkong vezetése 38,5 millió dollárnyi segélyt ajánlott fel Pekingnek. Donald Cang, a hongkongi különleges közigazgatási terület kormányzója közölte: a pénzt a Pekingben levő mentési koordinációs központoknak juttatják el.

Nem érnek célba a segélyek

Washington. Az Egyesült Államoknak „súlyos kételyei” vannak azzal kapcsolatban, hogy a Mianmarba szállított amerikai segélyek eljutnak a ciklon áldozataihoz – közölte Ky Luu, a külföldi katasztrófasegélyezési hivatal igazgatója. Az első amerikai segélyszállítmány hétfőn érkezett meg Rangunba. A 14 tonnányi segélyt (ivóvíz, szúnyoghálók, takarók) a mianmari katonai vezetés hosszas alkudozás után fogadta el. Ky Luu elmondta: nem bíznak abban, hogy a ranguni vezetés eljuttatja a betegségekben, élelmiszer- és vízhiányban szenvedőkhöz a segélyeket. Washington igyekszik nyomon követni a segélyek útját, de amerikai tisztviselőknek nem engedélyezték, hogy a csomagokat elkísérjék. Luu szerint ezek után nehéz kideríteni, mi történik a segélyekkel. Bryan Whitman, a védelmi minisztérium szóvivője megerősítette, Mianmar engedélyezett még két szállítmányt. Washington tárgyal a juntával arról, hogy amerikaiak irányítsák a segélyek szétosztását. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?