Kép: Samsung
Samsung Galaxy S9+: a méregdrága gyémánt
Hogy miben mérhető a Samsung Galaxy S9+ szépsége a legjobban? Talán abban, hogy, amikor nálam volt, a kolléganőm olyan tekintettel babusgatta és csodálta, mintha legalább egy 14 karátos gyémánt fülbevaló lenne. Mondjuk az ára alapján lehetne is.
Az S9+ ára 1000 euró körül mozog mindegyik hazai szolgáltatónál, kártyafüggetlenül pedig 700 és 1000 euró között érhető el. Ami bizonyára sokakat el fog riasztani a telefontól, pedig a Samsung legújabb csúcskategóriás mobilja kiváló készülék. Valljuk be, mára elért oda a telefongyártás, hogy a gyártók legtöbbje már luxuscikkeket készít mobilgyártás álnév alatt. És a Samsung Galaxy S9+ egy luxuscikk, minden szempontból.
Külső
A mobil mérete 158,1x73,8x8,5 milliméter, amihez 189 gramm párosul, ami már nem kevés. Így szó szerint fel kell kötni a gatyánkat, hogy ne húzza le, ha a zsebünkbe tesszük. A készülék fekete, ezüst, korallkék, orgonalila színekben tündökölhet. Nálam az orgonalila volt, ezt leginkább Újpest-rajongóknak tudnám ajánlani, de tény, hogy a nem megszokott színnek köszönhetően talán még szebb az S9+.
A csatlakozók és a gombok tekintetében változatlan az S9+ megjelenése, nagyobb változások a készülék hátlapján történtek. Alapból két kameramodul van hátul, és ott van még az ujjlenyomat-olvasó, valamint a légnyomás mérésére szolgáló barométer, az optikai, több hullámhosszon emittáló fotopletizmografikus pulzusszenzor, a véroxigéntelítettség-mérő, amely a gyárilag telepített S Health-nek, vagy bármilyen más kompatibilis fitnesz- és életmód-alkalmazásnak fog segíteni.
A kijelző mérete 6,2 hüvelyk, ami első és második blikkre is elég nagynak tűnik, ennek ellenére a remek kialakításnak köszönhetően könnyen kezelhető egy kézzel is. A Super AMOLED panel felbontása 1440 x 2960 pixel, a megjelenítési minőség, a panel fényereje és a betekintési szögek még mindig kiválóak.
A mindig aktív kijelző képességei és funkciói is maradéktalanul rendelkezésre állnak, különböző megjelenítési módok közül választhatunk, vannak egyedi hátterek és elérhetők az úgynevezett FaceWidgetek, amellyel a zenelejátszót vezérelhetjük, vagy a naptárbejegyzéseket ellenőrizhetjük. Az Always on Display felületén nem szükségszerűen jelenik meg a nyomásérzékeny virtuális Home gomb, ettől függetlenül a felület aktív marad, alkalmas a kijelző felébresztésére.
A biometrikus azonosítási formák eddig is elérhetőek voltak, az újdonság az, hogy ezek kombóban is hajlandóak működni. Az úgynevezett Intelligens azonosítás a körülményeknek legmegfelelőbb módszer mellett dönt, kombinálva az írisz és az arc rögzített jellemzőit. Az ujjlenyomatos azonosítás minden más módszertől függetlenül működik.
Belső
Annak ellenére, hogy a kialakítás ránézésre minimális változásokon, de leginkább némi ráncfelvarráson ment keresztül, a hardver merőben új koncepciót integrál, amely lényegesen nagyobb teljesítményt biztosít az erőforrások optimalizálása mellett. A motorháztető alatt a cég idei csúcsprocesszora, az Exynos 9810 dobog. Ami a tárhelyet illeti, az 64-től egészen 256 gigabájtig terjed, valamint 6 gigabájt RAM duruzsol a készülékben. Az S9+ a mindennapi használatban, böngészés, chatelés, játékok alatt épp olyan villámgyors, mint elődje, sehol nem áll le gondolkozni, a felhasználói élmény egy pillanatra sem szakad meg. Ettől függetlenül persze akad előnye a plusz izomnak, méghozzá az időtállóság, hiszen az egy évvel frissebb és 50 százalékkal erősebb lapka akár 1-2 évet is rátehet használhatóságban elődjére. Szoftveroldalon olyan nagyon izgalmas újítást nem hozott a Samsung, a cég jó szokásait megtartotta, a rosszakat pedig szerencsére nem újrázta. Ennek megfelelően első használatbavételkor továbbra is kiválogathatjuk, hogy mely „bloatware-ekre” van szükségünk, igényt tartunk-e például a Samsung Health fitneszappra vagy épp a cég naptárjára – de értelemszerűen ezek utólagos telepítésére is lehetőség van. Ahogy a nagy gyártóknál általában, teljesen azért itt sem menekülhetünk az előre telepített alkalmazások elől, a Google szokásos appcsokra itt is megtalálható, illetve a Microsoft mobilos Office appjai, valamint a OneDrive is ott várja a felhasználót a frissen üzembe helyezett készüléken.
A tavaly bemutatkozott Bixby, illetve annak dedikált hardvergombja sem ment sehova a készülékről – noha a felhasználó sem megy vele sokkal többre. A gyártó saját, TouchWiz felületén a kezdőképernyő bal szélére lapozva megtaláljuk a Bixby hírfolyamát, ahova a különböző appokból, illetve egyéb forrásokból behúzott releváns információkat gyűjti össze, továbbá hangparancsokat is adhatunk neki. Ez utóbbival persze itthon továbbra sem sokra megyünk, nem csak azért, mert a Bixby még nem tanult meg magyarul és valószínűleg még jó ideig nem is fog, hanem mert az angol parancsokat sem teljesíti itthonról, annak ellenére, hogy felismeri őket. A funkciók tehát jobbára kimerülnek a kezdőképernyős hírfolyamban.
Kamera
A készülék leghangsúlyosabb újítását a kameránál kell keresni, amelyből mindjárt kettő is jutott az S9+ modell hátoldalára. Láthatóan az eddig kitartóan egy hátlapi kamerával dolgozó Samsung is megtört a piac nyomása alatt, és beállt csúcsmodelljével a több, egymás mellé vagy alá helyezett szenzorral dolgozó okostelefonok sorába.
Az S9+ fotózás terén kitűnően teljesített, nemcsak nappal, de előnytelenebb fényviszonyok között, éjszaka is. A készülék gyorsan fókuszt talált, az elkészült képeknél pedig éjjel is kiváló zajszűrést produkált, ráadásul úgy, hogy közben nem változtatta olajfestménnyé a fotót. A Samsung csúcstelefonjai hagyományosan jól teljesítenek kameratéren, most sincs ez máshogy, az S9-sorozat magasra teszi idén a lécet az okostelefonos fotózásban.
A kamerához a cég igyekezett néhány szoftveres trükköt is hozzácsapni, igaz, inkább az előlapi szenzorok esetében. Ezek a személyes emojik, amelyeket a kameraapp a felhasználó arca alapján készít el. A funkció egyértelműen az Apple ősszel bemutatott, arcmozgáskövető anomojijai elleni támadás, annyi különbséggel, hogy nemcsak különböző animált fantáziakarakterek, de a felhasználó 3D karikatúrája is megeleveníthető bennük, illetve képes követni valós időben az alany arc- és fejmozgását. A funkció bár szórakoztató, inkább amolyan kötelező fegyvertár-elem a Samsung részéről, mintsem lényeges újítás, így az első néhány perc bolondozás után a legtöbben valószínűleg nem nagyon használják majd azt.
Összegzés
A Galaxy S9+ zseniális készülék, az elődmodellek minden kitűnő tulajdonságával, az androidos térben új alapokra helyezett csúcsteljesítménnyel és valóban innovatív kamerával, amin azért még lehet finomítani. Csak azt a fránya magas árat tudnák már a gyártók leszorítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.