Robbanószer az ujjlenyomatban

<p>Egy új elemzési módszernek köszönhetően az ujjlenyomatokból már nem csak a tettes kilétét lehet megállapítani, hanem azt is, mihez nyúlt, mielőtt hátrahagyta a nyomot - például droghoz vagy robbanószerhez.</p>

Eddig a kutatók az új technológiát három, törvényszegéssel kapcsolatos anyagon próbálták ki: kokainon, delta9-THC-n (az indiai kender pszichoaktív alkotóelemén) valamint az RDX nevű robbanószeren.

Az Indiana állambeli West Lafayette-i Purdue Egyetem kutatócsapata Graham Cooks-szal az élén a Science című nemzetközi szaklapban arról is beszámol, hogy a tettes anyagcseretermékeit is ki lehet mutatni a tetthelyen talált nyomokból. Az eljárás során a nyomozók egy klasszikus ujjlenyomatképet kapnak, csak vegyi alapokon. Ehhez először a felületre fújnak egy speciális oldószert, amely feloldja a lenyomat kémiai alkotóelemeit.

Az eközben keletkező apró cseppeket a helyszínen azonnal elpárologtatják egy tömegspektrométerben, amely ezután adatokat ad azok összetételéről. A kutatók ezek segítségével jutnak el a kémiai ujjlenyomatig. A röviden DESI-MR (deszorpciós elektro-spray-izolációs tömegspektrometria) elnevezésű módszerrel egymást átfedő lenyomatokat is egyszerűen szét lehet választani.

A kutatók azt remélik, hogy az orvoslásban is hasznát lelik majd - például ki lehet majd esetleg mutatni, hogy egy ember rákban halt-e meg. A módszer egyetlen hátránya, hogy csak egy nagy és drága tömegspektrométer részeként lehet beszerezni a hozzá szükséges eszközöket.

A piacképes mini-változatot már tervezik. A tömeges alkalmazás azonban etikai kérdéseket is felvet majd - például cégek megvizsgálhatják alkalmazottjaik számítógépes billentyűzetét, és ennek segítségével megállapíthatják, hogy azok fogyasztottak-e drogot. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?