Özvegyfalva, végállomás

A napilap délben érkezik, addig a helyi hírforrások között téblábol a falu. A vendégfogadó szobácska repedezett falán sárgult század eleji idő. Zsófi néni tudomása szerint valamikor Tisza István agyonlövetése idején ütött az óra utoljára. Reggel vagy este kilenckor, nem tudni. Azóta nem volt felhúzva az ingaóra, azt mondták, megállt az idő.

Zsófi néninek minden értéke egy első világháborús levél, haditudósítás is lehetne, a nagybátyja írta Galíciából: „Tudatlak kedves társam, hogy egészségem, hála az Istennek, jól van, amelyhez hasonlót kívánok Istentől a te és a gyermekeim számára is.” Kelt 1915. augusztus 4-én.

Zsófi néni kilencvenéves, azt mondja, ereje teljében van, úgyhogy szívesen fogadná a századik esztendőt, amellett még mindig Zsófizzák a faluban. Fejből tudja, mikor ki halt meg, többnyire férfiember, azt mondja, szomorú az özvegysors. Zsófi néni éppen a napokban nyolcvan özvegyasszonyt számolt meg fejben, de lehet annál több is. Nem sok ez egy alig több mint százlelkes faluban? – vonja össze szemöldökét az öregasszony. De bizony sok, mondja máris, de a szomszéd faluban annál is többet megolvasna, ha lenne rá kedve. Az éppen nincs, merthogy arra kedv lenni nem szokott.

Két falu Felső-Nyárád völgyében, két „-háza” egymás tövében: Deményháza, Mikháza, többnyire a déli harangszó jár át egymáshoz, s menetrendszerűen a rossz hír, ugyanis halni szoktak az emberek. Restek nem vagyunk, az özvegyasszonyokat mind megszámláljuk. A két faluban közel százötven özvegyasszony, de Deményházához az áll közelebb, hogy benne sok az özvegyember is. Még több lenne, ha nem járt volna rá a rúd: mostanában többen is megfagytak. Rózsa nénivel váltunk szót a bomló lugas alatt. Éppen kaszálni indult a malacnak, ő viseli most a kalapot. Szalmakalapot.

Hatvannégy éves csak, férjét tüdőrák vitte el, meg a botfalui téglagyár. A kulákcsemetét oda sorozták be három esztendőre, tüdején a budapesti Korányiban megkötött cementrögöket talált egy nagynevű erdélyi professzor, úgyhogy csak sajnálkozhatott Rózsa néninek.

Megyünk a berekbe

Az áradás után soha nem létezett országok iszaptérképei maradtak a folyópart síkjain. Tudvalevőleg az erdélyi hét vagy több szilvafás nemes mindig arra sóvárgott, hogy a folyók árterületén szerezzen birtokot, míg a vizeket gyeplőben tartotta, amíg a vízimalom árka lábszárnyi gyökereket eresztett gátul-vadul, s rákot fogtak a városi gyermekek berkekben csatangolva feszt. A termőföldek néhol letapasztva, iszapszinten porfelleget teker a szél. Megmosdatott gyepűn fennakadt hámdarab, kivetkőzött az igából. Döglött hal és kifeslett posztóujjas az iszapban. Ahol combig ér a gaz vagy rogygyant a kerítés, gazdátlan az. Le kell vágni mind kaszával, ez aszszonydolog most.

– Képzelje – vág bele a gazba s beszédbe egyszerre Rózsa néni –, egy hektár föld felszántása 2 millió lejbe kerül. Ez csak a szántás egyelőre. Ennyi volt az őszön is. A tárcsázás, ha fél árban számítják a gépesek, plusz egymillió. Tegyük hozzá: a berkekben, ha a vetést elviszi a Nyárád, ablakon kidobott szántó-vető költekezés. Segély sehonnan nem jön, mert azt mondják ott fent, hogy nem jár, mert házunkat meghagyta az ár. Szorozza be a szerkesztő úr, ha négy hektárból gazdálkodnék, az négyszer három-ötmillió. Az ember itt megnézheti magát.

A krumpli az ágyában. Az asszony takargat lábával, mert föléje kevés föld jutott. Rózsa néni még megjegyzi: – Tudja, lelkem, már nem eresszük mélyre a pityókát, ezt most már így kell, hogy meghallja a déli harangszót.

A slájer sorsa

Mikháza alszegén – panaszolja Sz. Sándorné – van egy híd, de átjárni rajta csak a lélek mer. A polgármester ígérgette: lesz majd egyszer új is. Nem lett. Az asszonyok megsokallták, azt mondták, ők lesznek a pallérok, elővesznek fejszét, gyalut, pászítót, nekifognak hidat ácsolni. Néhány helybéli férfiember meghallotta az erélyes asszonyszót, s röstellték a dolgot nagyon, hozzáfogtak hát, lett híd, nem új. Ér az özvegyaszszony régi hangja is valamit.

Gál Lajos a mindenes, mindenki lajcsizza. Ő az asszisztens, a legelők intézője, ő a falu értelmiségije, népünnepélyek szószólója, fut a vérnyomásmérővel, ha kell, meghozza a gyógyszert Vásárhelyről, ő a tanácsban a falu önkormányzati képviselője. Hozzá megyünk át a lélekhídon, de mielőtt Deményházáról átrándulnánk, esküvői menet elől kapualjba húzódunk. Zuhogni kezd az eső, mintha dézsából öntenék, néhány perc múlva újra kiderül. A zavaros patak kilép medréből, átfolyik a bogárhátú úttesten, mire megtérül a templomból a násznép. Nem jó jel, nem jó jel, mondja egy bő pendelyű cigányasszony. Kánikulai meleg hirtelen. A havasról lecsúszott mart szikrázik a völgybe le. Hoppá, valaki ölbe kapja a menyasszonyt, a nádszálkarcsú szép arát, átcsoszog vele a kávészínű vízfolyáson. Caplat valaki máris utánuk, a menyasszony földig érő selyme be lesz alaposan spriccelve. Nem jó jel, nem jó jel, ismételgeti a nagydarab cigányasszony. Nem kár, nem kár, hallom a bámuló asszonynépi véleményt: slájerét a bokor már régen elhúzta. A megvakult klánétás fújja a menet elején.

Dada és bébiszitter

Gál Lajos valóban mindenes. Azt mondja, nem úgy van, ahogy sokan képzelik. Nem ül semmi átok a vidéken, nem valami misztikus kór végez az emberekkel idő előtt, csak a falu öregszik. A kollektivizálással és tagosítással együtt a munkaerő hatalmas létszámban vált fölöslegessé, a munkanélkülivé vált emberek mozgásteret a városok ipari társadalmában találtak maguknak. Később ez súlyos társadalmi problémát okozott, amit a rendszer nyilvánvalóan tagadott. Gál hangjában mégis az optimizmus rejtőzik: jönnek vissza, népesedik be a falu, nem véletlenül lopták vissza maguknak az emberek a falut azáltal, hogy kialakították a hobbikertek, nyaralók, művelhető területek hálózatát. Azt mondja, meglátom, visszaszokik még a nép a maradandó értéket képviselő élettérhez. Örülnünk kell, hogy a négy évtizedes időszak nem volt elég a sajátos gazdasági-társadalmi szervezési rendszer végleges kiiktatására. Igaz, a gazdaság teherbíró képessége még nem tart ott, hogy állami infrastruktúrával járuljon hozzá a városoktól, nagyobb községektől viszonylag távol, szétszórtan létrejövő otthonok rendszeréhez.

Gál egy darabig hallgatott. Aztán bejelentette, hogy RMDSZ-színekben indul az önkormányzati választásokon. Az előválasztásokon ő jött ki elsőnek. Ha polgármester lesz, lesz hozzá szociális elképzelése is. A deményházi üres iskolában öregek otthonát képzelne el. Az örökösök nélkül maradó földeket farmerekre bízná, a jövedelemből fenntartható lenne az otthon. Reálisan és képletesen szólva is.

Balogh Jánosné lesz az ünneprontó, azt mondja: nem kell nekik efféle közösség. A szocializmus egy nagy közös öregotthon volt. Kell a fenének. Inkább unokáját ringatja az ölében, bébiszitter lett. A kifejezéssel háromszor próbálkozik. A dada beláthatóan egyszerűbb volt, az már nincs, dada nincs. Viszont van vérnyomás, cukorbaj, mind népbetegség. Mi óvná meg a mikházi, deményházi asszonyokat?

Dugó városon

Ha ünnepnap van, akkor déli 12-kor rázendít a zenekar. Mit mondjunk, elég szerencsétlen pillanat ez Mariska néninek anélkül, hogy tudná, mi történik tőle alig néhány méterre. Az történik, hogy a fúvószenekar fú, Mariska nénit pedig süti az áldott májusi nap, és Mariska néni folyton törülközik, pedig beállhatna a ferencesek tornya alá, az árnyékba. Nagy a vérnyomása neki is. Mariska néni már nyolcvan éve nem áll be az árnyékba, mert tudom, Mariska néninek otthon széles karimájú szalmakalapja van, szélesebb, mint a Rózsa nénié.

Mariska néni a főtéri megállóban áll, menne a marosvásárhelyi végállomásra, onnan valamivel haza Deményházára. Elnézem, hogy Mariska néni vár, még nem tudja, hogy tulajdonképpen nem is vár, hiszen autóbusz nem jön, zárva a forgalom. A két katedrális környékén nagy a dugó, de Mariska néni nem tudja, mi az, hogy dugó. Csak hallja, hogy a fúvószenekar fú és esményt fú.

– Miért fú? – kérdezi.

– Azért fú, mert valami hősök napja van.

– Úgy? Menyhártnak is fú? Mert szegény Menyhárt is hős, fejlövést kapott a Don-kanyarban, mondták a hazatérő katonák. – Ha a katonazenekar a hősöknek fú, akkor Menyhártnak is fú, és azt mondja, meghallgatja hangját a szép tárogatónak.

Mariska nénivel átsántikálunk a buszmegállóba, csukódnak az ajtók, a táska kint marad. De éppen jó az úgy, mesélte később otthon, lám, van gondviselés is ezen az világon, mert csak félig nyomták agyon.

Mariska néni irgalmatlanul szidja ezt a világot. Tudja ő, súlyos az orosz föld, de Menyhárt bácsit talán hatvan éve még nem is nyomta annyira laposra, mint ahogy tíz perc alatt tették vele a városban.

Hogy a tárogatóról ne is beszéljünk. A dugóról még úgyse. Menyhárt bácsi úgyse értené.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?