Hogyan lehet túllépni egy szakításon? A válaszaink segíthetnek túljutni egy nehéz időszakon.
Öt ok, amiért nem tudsz továbblépni egy szakítás után
Egy szakítás általában összetöri az ember szívét, ráadásul hirtelen egzisztenciális problémát jelent továbblépni és mindent magad mögött hagyni. Mutatjuk az öt leggyakoribb okot, ami miatt nem tudsz továbblépni.
Evolúció
Akár hiszed, akár nem, az első számú oknak az evolúciós elmélethez van köze. Az emberiség fejlődése során a túlélés egyik legfontosabb feltétele a kötődés volt. Ahhoz, hogy az emberek szaporodhassanak és biztosíthassák a túlélést, erős kapcsolatokra volt szükség. Ennek a kötődésnek (is) köszönhetően lett az emberiség a Föld domináns faja. Bár azóta sokat változtunk és fejlődtünk, az intenzív kötődésre való igény megmaradt, hisz enélkül kihalnánk.
Kémia
Amikor szerelmesek leszünk és szeretkezünk, az agyunk kémiai funkciói megváltoznak. A szerelembe eséssel megnő a dopaminszintünk, ami azt jelenti, hogy több boldogságot, sőt extázist érzünk, viszont a szerotoninszintünk csökken. Amikor a szerotoninszintünk alacsonyabb, izgatottabbnak és nyugtalanabbnak érezzük magunkat, és hajlamosabbak vagyunk az impulzivitásra. Csodálkozunk például azon, hogy szerelmünk miért nem hív, miért nem ír, miért nem szeret vagy törődik velünk többé. Ezzel szemben a dopaminszint növekedése miatt a szerelem érzései felerősödnek, vagyis még mélyebben beleszeretünk az illetőbe.
Ezzel szemben, amikor szakítunk valakivel és magunkra maradunk, az agyunk „elvonási tüneteket” produkál a megszokott kémiai arányok hiányában.
Agyi konfliktus
Hiába tudod, hogy a kapcsolatodnak véget kellene vetni, egyszerűen nem tűnik természetesnek, hogy „csak úgy” véget érhet. Ez azért van, mert az agyadban az érzelmeket és a kötődést szabályozó limbikus rendszer és a döntéshozásért felelős neocortex nehezen kommunikálnak egymással. Agyunk „logikusan gondolkodó” része tudja, hogy nem kellene a kapcsolatban maradnunk, de limbikus rendszer szerint szükségünk van arra a kötődésre. Ezt a belső konfliktust sajnos nem tudjuk kontrollálni.
Önbecsülés
Nincs személyesebb dolog, mint elengedni valakit, akit szeretünk. Az ember ilyenkor úgy érzi, hogy hiányzik belőle valami, ami miatt egyszerűen nem szerethető. A lecsökkent önbecsülés az egyik ok, amiért ilyen nehéz elengedni valakit. Amikor rosszul éreztük magunkat, eddig pont ehhez az emberhez fordultunk, így a szakítás utáni önbecsülési problémák és szomorúság miatt csak jobban nő a hiányérzet.
A válaszok hiánya
Egy szakítás után még akkor is gyakran maradnak megválaszolatlan kérdések az emberben, ha a pár együtt döntött a szétválás mellett. Ezek a megválaszolatlan kérdések nagyon tudnak kínozni, és mivel a szerotoninszintünk is alacsony, csak idegesek leszünk. Emiatt gyakran előfordul, hogy az ember egy szakítás után magába fordul.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.