Washington/Lima. Hatalmas pingvinek kóboroltak a mai Peru területén negyvenmillió évvel ezelőtt, jóval korábban, mint a kutatók feltételezték. A felfedezés felborítani látszik a természettudósok elméleteit
Óriási pingvinek éltek Peruban
Azért meglepő a negyvenmillió éves lelet, mert a szakemberek korábban úgy vélték, hogy a pingvinek csak tízmillió évvel ezelőtt jutottak meleg éghajlatú területekre. Ma már persze természetes, hogy pingvinek nemcsak az Antarktiszon és a déli félteke számos szigetén, de az egyenlítő közelében is élnek.
A most felfedezett a harmadik legnagyobb ismert óriáspingvin faj, ami mellett az összes ma élő társa eltörpülne, fosszíliáit tekintve pedig a legteljesebb. Külsejében igencsak elütött modern rokonaitól: lándzsaként előremeredő csőre a pingvineknél valaha látott leghosszabb méretű, 30 centiméteres volt, több mint kétszerese koponyája hosszának. A hatalmas pingvinelődök fején és nyakán leszármazottaikhoz képest más volt a nyaki és feji izomzat felépítése, valamint a fej alakja is különbözött a most élő éldányokétól. A tudósok szerint erre valószínűleg azért lehetett szüksége, hogy megfelelő erővel tudja mozgatni hatalmas csőrét. A kutatócsoport szerint a hegyes szájszerv segítségével a halakat dárdaszerűen átfúrva ejtette zsákmányul.
Eddig a pingvinek nagy méretét a testhő megőrzésének tulajdonították, ezért is meglepő, hogy az Icadyptes salasi névre keresztelt óriáspingvinek a trópusokon éltek akkor, amikor a Föld a mainál jóval melegebb volt. Az Antarktiszt jéggel borító globális lehűlés csak 34 millió évvel ezelőtt kezdődött, kétmillió évvel az Icadyptes faj kihalása után. A peruiakkal együtt dolgozó Észak-Karolina Állami Egyetem munkatársai sem igazán értik hogyan küzdöttek meg a hővel a hatalmas madarak a szárazföldön. Feltevésük szerint idejük nagy részét inkább a vízben tölthették. Igaz ma sem minden pingvin él kizárólag hideg területeken, az afrikai vagy galapagoszi pingvinek például kifejezetten kedvelik a melegebb vizeket. Ez az egyetlen faj, ami az egyenlítőtől északra él, ők azonban egy viszonylag új fajt képviselnek.
Az elméletek szerint a pingvinek csak a földtörténet két nagy lehűlését követően jutottak el az egyenlítőhöz közelebb eső területekre, ami 15 illetve 34 millió évvel ezelőtt fejeződött be, a most felfedezett óriás a maga 36 millió éves korával az utóbbiból is kilóg.
A perui pingvin nagyobb volt bármelyik ma élő pingvinfajnál, a világ harmadik legnagyobb madara volt, bár csenevész szárnyai repülésre sosem tették alkalmassá.
A feltárt két példány közül az egyik ember nagyságú volt. A lelőhely éghajlati fekvéséből eredően mindketten melegtűrőek lehetettek. A felfedezés egyik nagy jelentősége, hogy ellentmond a pingvineket a hideg éghajlattal összekapcsoló közvélekedésnek.
Érdekes különbségekre is fény derült a felfedezés nyomán. Az óriáspingvinek uszonyai alapján a paleontológusok úgy vélik, hogy mozgásuk más lehetett, mint ma élő rokonaiknak, a különbség elsősorban a járásnál és az úszásnál ütközhetett ki. (m, ng, sg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.