<p><strong>Minden, amit tudnia kell a roamingról, de nem merte megkérdezni</strong></p><p> </p><p> </p>
Orange kisokos
A nyári hónapokban sokan elutazunk valamelyik közeli vagy távolabbi országba, városnézésre, nyaralásra, pihenésre. Ám indulás előtt nem árt tisztában lenni azzal, hogyan használhatjuk az okostelefonunkat hívásokra, üzenetküldésre, adatforgalomra, és ami a legfontosabb, hogy az ingyen van-e, és ha nem, mennyibe fog kerülni? Mostani Orange kisokos sorozatunkból mindenre választ kap, amit a roamingról tudni szeretett volna. Első részben az alapfogalmakat tisztázzuk.
A roaming
Roamingról akkor beszélünk, amikor külföldre utazunk, és ott használjuk a telefonunkat – hívásra, üzenetküldésre, adatforgalomra. Ebben az esetben egy helyi szolgáltató hálózatára csatlakozik fel a készülékünk, ám az ezzel járó költségeket az anyagszolgáltatónak fizetjük ki, általában a havi számlán van ez feltüntetve. Roaming környezetben nemcsak a kimenő hívásokért kell fizetni, de a fogadott hívások sincsenek ingyen, ahogy az SMS/MMS-ért és a mobilinternetes adatforgalomért is fizetni kell. Természetesen vannak kivételek, amikor ingyenes valamelyik szolgáltatás – ilyen lehet az uniós roaming, vagy ha előfizetünk egy kedvező roamingcsomagra.
Telefonnal a nyaraláson
Ma már annyira a mindennapok részévé vált a mobiltelefonunk, az azon található applikációk, a mobilinternetes szolgáltatások, hogy már alig tudjuk elképzelni, hogy egy hétre, vagy akár hosszabb időre is nélkülözni tudnánk – hiszen a barátok, ismerősök, családtagok elvárják, hogy a nyaralásról folyamatosan küldjük a képeket, élménybeszámolókat. Erre pedig a legjobb megoldás az, ha a nyaraláson is használjuk a telefont, természetesen figyelve arra, hogy a lehető legkedvezőbb áron csatlakozzunk az internetre, vagy hívjuk fel az otthonmaradtakat.
Mennyibe kerül?
Minden országban más és más tarifák vannak. Egyes országokban nem számolnak fel extra költséget az uniós roaming miatt, de vannak olyan helyek is, ahol alapesetben nagyon drágák a hívások, az adatforgalom. Ez utóbbi esetben érdemes előfizetni olyan csomagra, amely már tartalmaz bizonyos mennyiségű keretet, így ha csak azt fogyasztjuk el, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a következő számla nem tartalmaz kellemetlen meglepetéseket. Az Orange szolgáltatónak is számos roamingcsomagja van, sőt, ezekhez még utasbiztosítás is tartozik, amely nemcsak az ügyfélre érvényes, de a vele utazó családtagokra is.
Mire figyeljünk indulás előtt?
Tehát ha nyaralni indul, mindenképpen ellenőrizze, milyen roamingszolgáltatás van az előfizetésén, az adott országban melyik hálózatot kell majd választani, valamint hogy mennyibe kerülnek a percdíjak, SMS-ek, és az adatforgalom. Majd ha ez megvan, akkor ellenőrizze, hogy a szolgáltatója kínál-e valamilyen kedvező csomagot az adott célországba, amellyel még kedvezőbb áron telefonálhat, internetezhet, posztolhat a közösségi oldalakra. A mobilinternet nemcsak kényelmesebb, de lényegesen biztonságosabb is a nyaraláson, szemben az ingyenes wifihálózatokkal, amelyek vagy működnek, vagy nem, és ezeken a csatornákon rendkívül kockázatos az internetezés, vagy ha kell, a bankkártyás fizetés, internetbankolás.
A közelmúltban lépett életbe az uniós szabályozás, aminek köszönhetően már az uniós országokban is ugyanolyan árakon és feltételekkel kommunikálhatunk, mint odahaza. De tényleg ingyenes az uniós roaming? Milyen buktatók vannak? A válaszok az Orange kisokos következő részében, az Új Szó pénteki számában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.