Önkéntes mentők, emberi jogi aktivisták és a Cumhuriyet kapta az idei Alternatív Nobel-díjat

Stockholm |

<p>A szíriai polgárháborúban a civilek megmentéséért dolgozó &quot;fehérsisakosok&quot;, Mozn Hasszan egyiptomi nőjogi aktivista, Szvetlana Gannuskina orosz emberi jogi aktivista, valamint a Cumhuriyet című török napilap kapta idén az &quot;Alternatív Nobel-díjat&quot; az elismerést odaítélő alapítvány csütörtöki stockholmi bejelentése szerint.</p>

A hivatalos nevén Right Livelihood Awardként ismert díj bírálóbizottsága kiemelte azt a "kivételes bátorságot, érzékenységet és humanitárius elkötelezettséget", amellyel a "fehérsisakosokként" ismertté vált Szíriai Polgári Védelem nevű szervezet dolgozik a polgárháború bajbajutottjainak megmentésén. A 2013-ban alapított csoportban, amely az infrastruktúra helyreállításában is részt vesz, jelenleg 3 ezer helyi önkéntes dolgozik. A Right Livelihood Award alapítvány szerint mintegy 60 ezer ember köszönheti életét a fehérsisakosoknak, míg önkénteseik közül több mint 100-an vesztették életüket munka közben. Most először kapta az elismerést szíriai díjazott.

Az eredetileg matematikus végzettségű Szvetlana Gannuskina orosz jogvédő immár 26 éve "harcol az emberi jogokért és a menekültek, illetve a konfliktusok által otthonukból száműzöttek igazáért, emellett a különféle csoportok közötti tolerancia előmozdítója" - érveltek a kitüntetést odaítélők.

Mozn Hasszan egyiptomi nőjogi aktivista és az általa alapított Nazra nevű feminista szervezet az indoklás szerint "sokat tett a nőkkel való egyenlő bánásmódért és jogaik érvényesítéséért a folyamatos erőszak, visszaélés és diszkrimináció közepette". Hasszan és szervezete a szexuális bűncselekmények dokumentálásán túl orvosi, pszichológiai és jogi segítséget biztosít az áldozatoknak.

A független török napilap, a Cumhuriyet a bírálóbizottság szerint azért érdemelte meg a kitüntetést, mert újságírói kérlelhetetlen oknyomozó munkát végeznek, és "az elnyomás, cenzúra, bebörtönzések és halálos fenyegetések" sem tántorítják el a lap munkatársait a szólásszabadság gyakorlásától. Az 53 ezres példányszámú Cumhuriyet kiadója 1993 óta alapítványként működik, és az olvasók adományainak köszönhetően sikerült fennmaradnia. 2016-ban az újság öt munkatársát gyilkolták meg, többeket pedig bíróság elé állítottak, a főszerkesztőt is perbe fogták.

Az Alternatív Nobel-díjjal 3 millió svéd korona (mintegy százmillió forint) is jár, mely egyenlően oszlik meg a négy kitüntetett között.

A hagyományos Nobel-díjjal szemben egyfajta bírálatot is megfogalmazó Alternatív Nobel-díjat 1980 óta évente ítélik oda az emberi jogokért, környezetvédelemért és békéért munkálkodó egyéneknek, illetve szervezeteknek. A kitüntetést Jakob von Uexküll svéd-német író és volt európai parlamenti képviselő alapította. Az Alternatív Nobel-díj korábbi kitüntetettjei között van például az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség megfigyelési módszereit leleplező Edward Snowden, aki jelenleg Oroszországban van, valamint a gyermekek jogaiért küzdő Astrid Lindgren svéd írónő is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?