A vizsgaidőszak kellős közepén sok egyetemista küszködik a felkészüléssel. Vannak olyanok, akik rendszeresen jártak az adott órákra, annak idején az előadások anyagából jegyzeteket készítettek. Azok a hallgatók, akik annak idején szorgalmasak voltak, a vizsgára való felkészülésnél előnyben vannak.
Akkor, ha nincsenek saját jegyzeteid, akkor is készíts egy vázlatot a saját kézírásoddal, mert így sokkal jobban megjegyzed az anyagot. Itt is alkalmazható módszer az anyagrész tartalmának előzetes áttekintése, a kulcskérdések kiemelése. Azután a kulcskérdésekre keressük a válaszokat, részletesen átolvassuk az anyagot, elkészítjük a feljegyzéseket. Ezek után mondjuk fel magunknak, foglaljuk össze a tartalmat. Ha ezzel végeztünk, készítsünk egy rövid tesztet, mert ezáltal megtudhatjuk, mennyire emlékszünk az anyagból. Ha olyan anyagokat kell rögzíteni, amelyeknek szó szerinti visszaadása a feltétel, akkor további kisegítő módszerekhez folyamodhatunk. Kezdőbetűkből mozaikszavakat alkothatunk, kulcsszavakból mintamondatokat gyárthatunk.
Amire általában nem gondolunk
A pszichológiai szakirodalom már régóta ismeri az állapotfüggő tanulás, hangulatfüggő felidézés jelenségét. Ez a jelenségkör azt a tapasztalatot magyarázza, hogy bizonyos helyzetekben bizonyos információk tanulása és emlékek felidézése könnyebb. Ezért már a vizsgára készülve ajánlatos megteremteni magunknak azokat a feltételeket, amelyek várhatóan fogadnak minket. Általában ülve vizsgázunk, egy kényelmetlenül szoros ruhában, kedvenc tollunkkal kezünkben, óránkra pillantgatva stb. Ezeket a kellékeket célszerű magunk köré gyűjtenünk, mindegyik felidézési támpontként szolgálhat a vizsgahelyzetben. Az is segíthet, ha a vizsga során megpróbáljuk felidézni a helyzetet, amikor egy-egy adott témával foglalkoztunk. Az érzés előhozza az emlékeket, információkat.
A felvételi vizsgaidőszak sikeres teljesítéséhez hozzátartozik az egészséges étkezés, sok pihenés és megfelelő testmozgás. Az étkezés elhanyagolása, mozgásszegény életmód jelentősen növeli a feszültségszintet, a vizsgadrukk és lámpaláz feszültségéhez hozzáadódik. Koffeinnel és nikotinnal, valamint az alvás megvonásával szintén hozzájárulhatunk a feszültségszint fokozásához. A magas feszültségszint idővel gátolhatja az új információk elsajátítását, és ezzel ördögi kört indítunk el. (he)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.