Az újságok hasábjain gyakran találkozunk külföldi munkalehetőséget ajánló hirdetésekkel, melyek nagyon csábítóan hangzanak. Általában a hirdetők pár hangzatos kulcsszóval igyekeznek feldobni ajánlatukat, mint például jó kereseti lehetőség, könnyű testi munka stb. A valóság sajnos az esetek nagy többségében teljesen más.
A lebukás
Vannak olyanok, akik ezt a „diákmunkát” mint életformát választják. Külföldön nehéz hivatalosan dolgozni, ezért nagyon sokan az illegális munkát és annak veszélyeit vállalják. Ennek persze szintén megvannak a hátulütői.
Először is ott van a legrosszabb lehetőség: a lebukás. Mi történhet? Egy egész évre kiutasíthatnak az országból, ezek után pedig méltán számíthatunk arra, hogy még a bizonyos év letelte után is félreállítják vagy darabokra szedik az autónkat a vámon. Mert aki egyszer megpróbálta, hajlamos rá, hogy másodszor is kísérletezzen.
Lehet, átvernek minket
Kiérve érik az embert az első meglepetések. A külföldi segítség, avagy munkaközvetítőnk közeli külföldi ismerőse ugyanis várat magára, ha egyáltalán megjelenik. Mert lehet, hogy már az elején átvernek minket.
Ha azonban ezt az akadályt is sikerrel vesszük, jön maga a munkahely, ahol a Kelet-Közép-Európából érkező fiatalok a hazai munkások alárendeltjei. A munkák kiválasztásánál a jobb jobot mindig a honi társak kapják, ahol egy kis borravalóra van kilátás, ott külföldinek nincs helye. Rendszeres a túlóra, a 8 órás munkaidőt sehol nem tartják be, és valljuk be őszintén, minden munkára már ketten állnak tartalékban. Ez azt jelenti, hogy aki nincs megelégedve a helyzetével, esetleg olyan szavakat emleget, mint a munkatörvénykönyv vagy esetleg ügyvéd, annak kívül tágasabb.
Sokan elrettennek a munkaközvetítő irodák tarifáitól, aki azonban egyszer kipróbálta, milyen illegálisan, a saját szakállunkra munkát, szállást keresni, az a legközelebbi munkakeresésnél igénybe veszi szolgáltatásaikat. Ezek az irodák 10–20 ezer koronát is elkérnek egy-egy munkaközvetítésért, de ha jó állást fogunk ki, ez egy hónapon belül megtérülhet, és elkerülhetjük az imént említett incidenseket.
Ne legyenek illúzióink!
Hiába tiltakoznak a külföldiek, a vendégmunkás csak olyan munkát kap meg, amelyet olyan roszszul fizetnek, hogy azt saját honfitársuk nem hajlandó elvállalni. Milyen munkák közül válogathat az ember, ha a volt kommunista blokk valamelyik országából érkezik? Képesítésünknek megfelelő munkákról ne igazán álmodjunk. Nagyon sok ismerősöm dolgozik tanári diplomával Angliában vagy Németországban au-pairként vagy pincérként bárban, esetleg étteremben, kávézóban. Persze nem mindenütt olyan jók a körülmények. Vegyük csak például Ciprust. Ciprus mostanság nagyon kedvelt cél a vendéglátóiparban munkát vállalók körében. A nyári szezonra rengetegen találtak ott munkát, jobbára szlovákiaiak, de persze lengyelek is. A görög munkások mindent elkövetnek, hogy az apartmanok takarítószemélyzetéből kiszűrjék a külföldieket, és saját honfitársaikkal helyettesítsék őket. A munkaadók sem igazán korrektek, így aztán könnyen előfordulhat, hogy aki egy jól fizetett menedzseri állás reményében érkezik Ciprusra, végül kuktaként végzi valamelyik elegáns szálloda konyhájában. A fizetés pedig pár ezer koronával több, gyorsan tegyük hozzá, hogy a ciprusi árak ismeretében örülhetünk, ha nem mínuszra jövünk ki.
Hasznos tanácsok
Ne jelentkezzetek gyanús hirdetésekre!
Mindenképpen munkaközvetítőn keresztül vállaljatok állást (teljesen másképpen bánnak az emberrel a munkáltatók, ha tartaniuk kell attól, hogy áll valaki a hátunk mögött).
Feltétlenül kössetek biztosítást!
Kezdj el sürgősen idegen nyelvet tanulni. Aki nem bír megszólalni, nem tudja megvédeni magát!
Kérj tanácsot olyan ismerősödtől, aki már dolgozott hosszabb ideig külföldön!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.