<p>Trükkös szójátékkal, rejtvénnyel, vagy egy jó könyvvel űzhetjük ki agyunkból a nem kívánt, mégis állandóan ismétlődő zenéket, ám a túl nehéz fejtörő esetén visszalopakodhat a dallam - állítják amerikai kutatók. "Ha olyasmit csinál az ember, amely megszokott, például autót vezet vagy gyalogol, akkor messze nem használja teljes gondolkodási kapacitását, és bőven marad hely az agyában arra, hogy beinduljon az akaratlan zenelejátszás.</p>
Mivel űzhetjük ki agyunkból a "beragadt" zenét?
Ha viszont túl erősen gondolkodik valamin az illető, akkor a sikertelenség hozhatja vissza a zenét. Valahol középen van a megoldás" - mondja Ira Hymant, a Nyugat-Washingtoni Egyetem zenepszichológusa.
A megállapításokra azután jutottak a kutatók, hogy önkéntesekkel rejtvényeket fejttettek, miközben dalok szóltak a Beatlestől, Lady Gagától, Beyoncétől. Az egyszerű feladványok nem hatottak. A sudokurejtvények igen, ám csak addig, míg nem váltak túl nehézzé. A legjobb "középútnak" az ötbetűs anagrammák bizonyultak (olyan szóújraalkotások, amelyek során meg kell cserélgetni a betűk sorrendjét, hogy másik értelmes szót kapjunk).
Hyman szerint hasonló módszerrel elűzhetők a kellemetlen gondolatok, az idegesség, a rögeszme is az agyból.
Ami a zenéket illeti, Gaga fészkelte be magát a legmakacsabbul az agyakba.
Vicky Williamson, a Londoni Egyetem zenepszichológusa a témával kapcsolatban megjegyezte a brit Metro újság riporterének, hogy egészen apró dolgok is beindíthatnak egy véget nem érő dalt az agyban, például egyetlen sor egy újságból.
"Michael Jackson orvosának pere idején sokan panaszkodtak arra, hogy Jackson számai ragadtak az agyukba" - mondta Williamson.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.