Jana Drgoncová, a fogyasztóvédelmi szervezetekkel együttműködő ügyvéd
A terméket nem a szerződés megkötésétől, hanem az áru kézbesítésétől számított hét napon belül lehet visszaküldeni. Ez arra az esetre is érvényes, amikor a terméket személyesen veszik át az eladóhelyen. Vannak bizonyos kivételek, amikor nem lehet visszaküldeni a megrendelt árut, de a vásárló megegyezhet az eladóval bizonyos feltételekben. Ha nem sikerül megegyezni, a fogyasztó a törvény alapján nem küldhet vissza számítógépes programokat; újságokat; magazinokat és egyéb sajtóterméket; CD- és DVD-lemezeket; gyorsan romló terméket (élelmiszert); olyan árut, melynek kiskereskedelmi ára a tőzsdei ármozgástól függ.
Mikor válik a megrendelő a termék tulajdonosává?
Míg a fogyasztó nem veszi át a megrendelést, nem tulajdonosa a terméknek, vagyis nem felel érte. Az átvétel pillanatában – akár raktárban, akár postán – automatikusan a termék tulajdonosává válik, tehát felelős a meghibásodásért, vagy tönkretételért. Ha valaki a postán veszi át az árut, majd otthon kicsomagolja és azt tapasztalja, hogy a tárgy meghibásodott, nem vonható felelőségre.
Hogy lehet bizonyítani, hogy a termék még az átvétel előtt hibásodott meg?
Ezzel sajnos gyakran vannak gondok – a bizonyítás összetett. Volt egy hasonló esetünk, amikor egy illető Csehországban vásárolt két mobiltelefont. Meglepetésére viszont a kézbesítés után csak egy telefont talált a csomagban. Kilencezer koronás kár keletkezett, mivel az eladó azt állította, hogy két telefont küldött, a fogyasztó pedig azt, hogy csak egyet kapott. Az ügyet később a szlovák és a cseh rendőrség, majd az Európai Fogyasztóvédelmi Központ prágai irodája vizsgálta, amely nemzetközi termékértékesítéssel kapcsolatos reklamációkat intézi – máig nem született eredmény.
Ha valaki visszaküldi a terméket, meddig kötelesek visszafizetni az árát?
Az áru visszaküldésétől számított 15 napon belül kéne visszakapnia a pénzt. A legjobb, ha a fogyasztók a postán igazolást kérnek a termék átvételéről, hogy egyértelműen bizonyítható legyen, betartották a hétnapos határidőt. Ugyanezt meg kell tenni a visszaküldésnél is. Arra is már volt példa, amikor egy illető nyáron rendelt egy speciális melegítő termo-paplant, viszont csak télen próbálta ki és mivel elégedetlenek voltak vele, visszaküldték. A reklamációt viszont ilyenkor már nem lehet elismerni, mert régen lejárt a hétnapos határidő.Mikor léphet közbe a Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyelet?
Ha az eladó nem tájékoztatja kellőképpen a fogyasztókat a szerződés feltételeiről, vagy ha nem tartják be a 15 napos határidőt a pénz visszaküldésére. (dem)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.