Mikor ünnepeljük a húsvétot?

A húsvét az év úgynevezett mozgó ünnepeinek középpontja, időpontját a csillagok állásából kell évről évre meghatározni. Húsvétvasárnaphoz képest számolják ki a farsangi időszak végét és a pünkösdöt, és olyan érdekes ünnepek napját is, mint a zabálócsütörtök..

A húsvét, Krisztus halálának és feltámadásának ünnepe a legősibb keresztény ünnep, gyökerei nagyon mélyre nyúlnak vissza a néphagyományban, hisz a megváltás, amelynek beteljesedése Krisztus feltámadása, a keresztény örömhír legfontosabb üzenete.

Magyar elnevezése onnan származik, hogy a hívők a nagyböjti időszak után először vehettek magukhoz húst, azaz kezdhették meg a húsételek fogyasztását. A negyven napig tartó nagyböjt a farsang végével veszi kezdetét, a farsang pedig vízkereszttől (január hatodikától, azaz a karácsonyfák utolsó napjától) a karneváli periódust és báli szezont lezáró hamvazószerdáig tart. Hamvazószerda onnan kapta nevét, hogy az őskeresztények e napon hamut szórtak fejükre vezeklésképpen. A húsvét időpontját a hamvazószerda előtti vasárnaptól, azaz farsangvasárnaptól számított hetedik vasárnapra teszik. Farsangvasárnapot egyébként farsanghétfő, húshagyókedd és hamvazószerda követi, majd megkezdődik a negyvennapos böjt. A nagyböjtöt nem minden keresztény tartja, de a húshagyókedden általában ők sem fogyasztanak húst. Hamvazószerdát követően aztán egy napra megszakíthatják hagyományosan az alig elkezdődött böjtöt, ekkor van ugyanis a zabálócsütörtök, amikor minden farsangi maradékot el lehet tüntetni – még lelkiismeret-furdalás nélkül.

A húsvétvasárnap időpontja egy 325-ös zsinati határozat értelmében a tavaszi napéjegyenlőség után következő holdtölte utáni vasárnap. Ez azt jelenti, hogy a húsvét időpontja több mint egy hónapot ingadozhat, legkorábban március 22-re, legkésőbb április 15-re eshet. Idén szinte a legkésőbbi időpontra esett.

A húsvétvasárnapot megelőző nagyhéten ér véget a negyvennapos böjt. Ezen a héten Krisztus életének utolsó napjaira emlékeznek a hívők, nagypénteken, Krisztus halálának napján szigorú böjtöt tartottak, és a templomok oltárát fekete lepellel fedték el. A vasárnap azonban már a feltámadás ünnepe, asztalra kerülnek a hagyományos húsvéti ételek, a sonka, a tojás, a kalács és a torma. Innentől számítva az ötvenedik napon ünneplik a keresztények pünkösdöt, Krisztus mennybemenetelének napját. (i)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?