<p>Ravasz József: A romákat segíteni kell. Okosan, kerülve a szűklátást. A társadalom egy része ugyanis még ma is előítéletes, a többség közönyös. Ravasz József romológussal, szociológussal a beszélgettünk.</p>
Mi parázslik a mélyben?
Szőgyénben 2012 nyarán csúcsosodott ki a konfliktus az összeférhetetlennek bizonyult Németh család és a többi lakos között. A feszültségoldásban akkor ön is segédkezett. A szóban forgó família nemrég Zselízre költözött. Ez megnyugvást hozott?Nem hinném. Hiszen egy adott helyzetet átvittünk egy másik helyre. Ha úgy tetszik, hát exportáltuk a bajt, amit akár roma problémának is nevezhetnénk. Mert az ilyen eset bárhol előfordulhat. Sőt! Zselízen a helyi romák máris petíciót írtak a szőgyéniek odaköltözése ellen.Mivelhogy jól tudják, hogy a Németh családnak miért kellett elhurcolkodnia Szőgyénből. Így a zselíziek aggályait is megértem. Önmaguk és a családjuk biztonságáért aggódnak. Az ilyen szituációkat én sem közelíthetem meg elfogultan. Nem vehetek valakit mindenáron a védelmembe pusztán azért, mert roma, közben összeférhetetlenül viselkedett, netán törvényt sértett az illető. Nem kell őt mentegetni, még ha roma vagy magyar is, elvégre ha hibázott, esetleg vétkes, akkor viselje annak ódiumát. Nyáron, amikor többedmagammal a szőgyéni konfliktus okát vizsgáltuk, objektíven látnunk kellett, hogy a Németh család ott nem úgy viszonyult a környezetéhez, a többi lakoshoz, ahogy az illett volna. A következmények pedig ismertek. Persze, szélesebb összefüggésekben a kérdés lényege ettől még megválaszolatlan marad: hogy az efféle esetekben a kilakoltatás, a probléma áthelyezése a valóban kielégítő megoldás-e?!A teljes interjút a keddi Új Szóban olvashatják!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.