Peking. Járványoktól tartanak a kínai hatóságok a földrengés sújtotta területeken, mert négy nappal a katasztrófa után még mindig több ezer holtest hever a romok alatt.
Még hallani segélykiáltásokat
„Jinghsziuban a holtestek egy részét egy helyre gyűjtötték össze, a levegőben már érezni lehet a rothadás szagát, ezért rendkívül nagy szükség lenne hulla?zsá?kokra” – mondta Paj, hozzátéve, hogy vízből és élelemből is hiányt szenvednek.
Az utak sok helyütt még mindig járhatatlanok, a repülőről ledobott ivóvíz és élelmiszer pedig jóval kevesebb, mint amennyire a túlélőknek szükségük lenne.
A pártvezető szerint sokan a helyi kutakból vesznek vizet, de nem lehet tudni, hogy mennyire biztonságosak. A kínai egészségügyi miniszter helyettese csütörtök délután bejelentette, hogy a központi vezetés a járványok megelőzése érdekében, amilyen gyorsan csak lehet, intézkedik.
Katonai források szerint a hétfői 7,9-es erősségű földrengés epicentrumától 20 kilométerre keletre található Cepingpu víztározó felett 4 ideiglenes hidat emeltek, amelyek Tucsiangjen és Jinghsziu között biztosítanak összeköttetést.
Tegnap vizsgálatot rendelt el a kínai kormány, hogy kiderítsék: miért omlott össze olyan sok iskola a hét eleji földrengésben. Han Csin, az oktatási minisztérium illetékese, akit az Új Kína hírügynökség idézett, leszögezte: ha kiderül, hogy a sorozatos katasztrófákat építési problémák okozták, a felelősök szigorú büntetésre számíthatnak.
„Eleget teszünk a közvélemény elvárásainak” – tette hozzá, miután a szülők elkezdték firtatni a másodpercek alatt összedőlt, diákok és tanárok ezreit maguk alá temető épületek minőségét. A vizsgálatra a város- és vidékfejlesztési minisztérium utasította a helyi hatóságokat.
A Szecsuan tartomány északi, hegyvidéki térségét megrázó földrengés idején, hétfő kora délután az osztálytermek tele voltak. Csücsüanban 900 gyereket, Mienjangban 1000, Hanvangban 200 gyereket temettek maguk alá a törmelékek, és feltehetően sok másikat további településeken a hétfő óta összesített becslések szerint.
Egy diákot a pusztító erejű földmozgás után 80 órával szabadítottak ki épségben a romok alól Pejcsuanban.
Az Új Kína hírügynökség tegnapi jelentése szerint a mentőegységek még mindig hallanak segélykéréseket az iskola omladékai alatt és abban reménykednek, hogy sikerül további tanulókat is megmenteni.
A hétfői földrengésben hivatalos adatok szerint mintegy 20 ezer ember vesztette életét, de a kormány becslése szerint a halottak száma az 50 ezret is meghaladhatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.