Gurgáon. Térdre esett, fegyvert szegeztek a fejének, majd kábító injekciót kapott – ez minden, amire Mohammed Szalim emlékszik. Aztán már csak az ébredést követő iszonyatos fájdalomra, arra, hogy nem tudta, hol van.
Kivettük a vesédet…
Az Újdelhi közelében fekvő rendezetlen kisváros klinikáján a legutóbbi razzia során öt indiai államra kiterjedő szervkereskedelmi hálózatot lepleztek le, amelyben legalább négy orvos, kéttucat műtős és nővér, számos kórház vett részt. A további nyomozás során a rendőrség egy 48 névből álló várólistára akadt, amelyen öt külföldi – három görög és két indiai származású amerikai – is szerepelt.
Eddig mindössze egy orvost tartóztattak le, és keresik a hálózat fejét, Amit Kumárt, aki már számos néven szerepelt a rendőrség nyilvántartásában régebbi illegális szervkereskedelmi ügyekben. A hatóságok azonban úgy sejtik, hogy Kumár már nincs az országban.
Már hosszú ideje számos jelentés szólt arról, hogy szegény sorsú indiaiak eladják szerveiket, de a gurgáonihoz hasonló nagyságú szervezetet eddig még nem sikerült leleplezni. Itt találtak először konkrét bizonyítékot a „gyógyászati turizmus” létezésére is.
Az olcsó indiai egészségügy amúgy is vonzó célpontja a tehetősebb külföldieknek, akik a gyo?morszűkítéstől a szívátültetésig számos beavatkozást végeztetnek el. A most leleplezett „szolgáltatás” azonban nem kifejezetten azok közül való, amelyet az újságok címoldalain hirdettek. Az eset megrázta az egész országot. A „donorok” egy részét Szalimhoz hasonlóan fegyverrel kényszerítették a mű?tőasztalra, másokat munkalehetőséggel tévesztettek meg. Egy részük „önként” vállalkozott a szervadományozásra 1125–2250 dolláros vételárért – számolt be a Hindusta Times című angol nyelvű lap. Az országban törvénytelen az emberi szervek adásvétele.
A 33 éves, ötgyerekes Szalimot azzal csalták el falujából, hogy egy építkezésen kínáltak neki három hónapos idénymunkára lehetőséget, amellyel 150 rúpiát (95 koronát) kereshet naponta, és fedezik szállásának és ellátásának költségeit is. Aztán először fegyveresek hat napig tartották fogva egy bungalóban a városon kívüli erdőben. Majd átvitték Gurgáonba, ahol ismét fegyverrel fenyegetve vért vettek tőle. Amikor megpróbált megszökni, ketten kerekedtek fölébe, és injekcióval kábították el. Aztán már csak a fájdalmas ébredésre emlékszik. Szalim ekkor azt hitte, hogy rövidesen meg fog halni – nem mondták neki ugyanis, hogy az ember egy vesével is élhet. Egy napig kétségek között hánykolódott, majd fogva tartói – nyilván a közeledő razziát gyanítva – közölték vele, hogy elszállítják. Néhány perc múlva azonban a rendőrség betört a klinikára, és megmentették őt, valamint két hasonló sorsú társát. Pénzt sosem kapott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.