Mindössze két és fél hónap telt el Szlovákia európai uniós csatlakozása óta, amelytől a hazai agrártermelők főként stabilitást, kiszámíthatóságot és jövedelembiztonságot várnak. Bár még túlontúl korai az uniós korszak értékelése, az újonnan csatlakozott országok agrártermelői ennek ellenére már megtapasztalhatták, mit eredményez a piacnyitás.
Két és fél hónapja az EU-ban
De nemcsak a hús vált a piacnyitás után keresett cikké, hanem például a nyerstej és a teavaj is. A dél-szlovákiai őstermelők egyszerre olyan nagy volumenre kaptak tejfelvásárlási ajánlatot főleg magyar és cseh tejüzemektől, hogy a hazai tejfeldolgozók komolyan félni kezdtek. Hogy állandó beszállítóikat ne veszítsék el, hajlottak a tej felvásárlási árának emelésére, pontosabban a környező országokhoz viszonyított árszint-kiegyenlítésre. Merthogy a tej esetében is a szlovákiai farmerárak voltak meszsze a legalacsonyabbak.
Tejfeldolgozóink is profitáltak a kereskedelmi korlátok megszűnéséből: főleg nyerstejet és a korábban eladhatatlan vajat az immár 25 országra bővült közös piacon belül ott értékesítették, ahol többet adtak érte. A teavaj olyan jó boltnak bizonyult, hogy a vajhegyek egyszeribe eltűntek. S mert a szlovákiai áruházláncoknál lényegesen többet adtak érte, itthon egyszeriben hiánycikké vált az olcsó teavaj. Olyannyira, hogy a pozsonyi versenyhivatal is vizsgálódásba kezdett, nem kötöttek-e tejfeldolgozók kartellszerű megállapodást…
Hosszabb távon mindenképpen jövedelembiztonságot eredményez uniós tagságunk a GOF-növények, azaz gabonafélék és az olajosok termelőinek is. Az idén még talán több gazda – a felhalmozott tartozások súlya alatt, esetleg forgóeszköz híján – képtelen kivárni a november 1-jét, amikor is életbe lép az intervenciós felvásárlás, ám a rendszer a jövőre nézve kiszámíthatóságot és stabilitást garantál. Az agrárönkormányzat szakértői mindenesetre már az idén is azt ajánlják a gabonatermelőknek: inkább helyezzék el terményüket közraktárban, minthogy a felvásárlók nyomásának engedve olcsón tegyék azt pénzzé. A raktárlevél ugyanis olyan értékpapír, amelyre könnyen vehető fel bankhitel.
A cukorrépa-termelőknek sem kell – legalábbis 2005 végéig – aggódniuk. A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) nyomására ugyan biztosan megváltozik az EU cukorpiaci rendtartása, s bizonyosan meg kell nyitnunk piacainkat a harmadik országokban kitermelt nádcukor előtt – minek hatására az EU-ban így nálunk is zsugorodni fog a cukorgyártásra felhasználható cukorrépa mennyisége, így vetésterülete is –, ám ez még korántsem jelenti, hogy le kellene mondanunk erről a fontos növényről. Ellenkezőleg. Nyugati agrárközgazdászok szerint fényes jövő vár a cukorrépára és a repcére, mint bioetanol-alapanyagra, amelyből az EU-nak évről évre többet kell előállítania.
Más a helyzet a zöldség- és gyümölcstermesztőkkel. Ők akár el is vérezhetnek az EU-konkurenciaharcban, ha nem tömörülnek termelői-értékesítő szervezetekbe, s a TÉSZ-ek révén nem próbálják meg összehangolni, hogy miből mennyit termeljenek. S talán nem ártana megszívlelniük a kereskedők ama észrevételét is, miszerint „a hagyományos“ zöldségből, gyümölcsből a piac telítődött. Ha nem tudunk „mást“ kínálni a piacon, termékeinket – legyenek azok osztályon felüliek –, a legjobb esetben is csak nyomott áron veszik át tőlük.
Kétlem viszont, hogy ez megéri a mi termelőinknek. (gyor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.