Jön az ortodox húsvét

Moszkva. Idén április 27-re esik az ortodox húsvét, a pászha, amelynek nem csak időpontja, hanem szokásrendszere is eltér a nálunk általában megszokottól.

A tojásnak az ortodox húsvét táján valóságos kultusza van: a hagyományos módszerrel, szépen díszített hímes tojásoktól az aranyból, drágakövekből készült, akár több millió dollárt érő Fabergé-tojásokig terjed a választék.

Máig él a viasz, illetve a hagymahéj segítségével való tojásfestés népi hagyománya, de a divat változik, s a boltokban is sok érdekes segédeszközt kínálnak. Oroszországban szokás például textillel – például hímzett selyemmel, bársonnyal – bevonni a húsvéti tojásokat, vagy szentképeket, történelmi portrékat festeni rájuk. Az előbbi díszítés kis gyakorlattal házilag is jól megoldható.

Az ikonok festése már bonyolultabb, de ehhez kapható a boltban fólia, amelyen már rajta a szentkép, csak rá kell hajtani a még meleg tojásra, és még pár pedig fortyogó vízbe kell tartani. Ettől a fólia rázsugorodik a tojásra, s máris kész a látványos mű.

Viszonylag friss divat a húsvéti tojások díszítése csillogó Swarovski-kristályokkal, apró üveggyönggyel. Az utóbbi több eljárással is lehetséges, a legegyszerűbb, hogy a gyöngyöket a tojás héjára ragasztják. A legszebb ilyen alkotásoknál a gyöngyök teljesen befedik a tojás felületét, és üveggyöngyökből készült figurák, például plasztikus pillangók is vannak rajta: a fantáziának nincs határa.

Ajándékba lehet adni féldrágakőből készült tojásokat is. A XX. század elején pedig nem csupán a cárok kiváltsága volt a Fabergé-tojás, hanem a polgárok is vehettek szeretett hölgyeiknek egy-egy nyakláncon hordható, kicsi, zománcozott, remekbe alkotott Fabergé-tojást: ilyenekből ma is sokat látni húsvét táján.

Ami az étkeket illeti, az ortodoxok ilyenkor kalácsot sütnek és túróból, cukorból, tejszínből készült, fa formában szikkasztott, úgynevezett pászhát esznek, miután mindezt a tojásokkal és az asztalra kerülő hússal együtt előbb megáldatták a templomban.

A boltok már jó két hete teli vannak ortodox templomokat ábrázoló, szép dobozban kínált kalácsokkal, amelyekről közelebbi vizsgálat nyomán kiderül, hogy Olaszországban készültek. Az ortodox egyház már jelezte is: minden kalácsot meg lehet áldani, bárhol is készült.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?