Nem tudom, mások mint szülők hogyan csinálják. Lehet, hogy csípőből meg tudják válaszolni a kiskorú csemetéik által feltett napi kétszáz kérdést. Itt nem olyanokra gondolok, hogy keleti vagy nyugati irányba forog-e a Föld, vagy hogy miért éppen kék színű az ég.
Intő szülői válaszokból
Szóval, a „gyermekeknek adandó válaszok” tantárgyat egyáltalán nem tanították nekem, de az is lehet, hogy az egészet ellógtam, és most vagy blöfföltem, vagy nagyothallást mímeltem, ha kiskorú utódaim kérdéssel illettek. Korrepetítort sem sikerült találnom. ĺgy hát minden határeset után megpróbáltam taktikát változtatni.
Ha jól emlékszem, kudarcsorozatom egy lezárt vasúti átjáró előtt kezdődött, amikor hosszasan elméláztam óvodáskorú fiam kérdésén, hogy „apu, a mozdony miért húzza a szerelvényt?” Na, szóval miért is húzza? Azt mégse válaszolhattam neki, hogy azért, mert magától nem tud menni (akkor meg úgyis azt kérdezte volna, hogy miért nem). Erre a kérdésre is máig keresem a markáns választ. Máig kísért a tanácstalanság, ha eszembe jut azon a szúnyogcsípéses nyári estén feltett kérdése, hogy hányszor több a szúnyog, mint az ember.
Mindegy. Az ilyen jellegű gyakori leégést feldolgozandó elhatároztam, hogy taktikához folyamodom, hogy a maradék szülői tekintélyem már tovább ne csorbuljon. A legjobb lesz, ha az erkölcsi értékekre irányítom gyermekeim figyelmét. A pozitív gondolkodásmódra. A kérdés nem a „miért”, hanem a „hogyan jó, miért jó”. Például, ha valamelyikük megkérdezi, hogy „apu, annak a bácsinak miért olyan piros az orra?”, akkor a válaszom így hangzik majd: „Nem a színe a fontos, hanem az, hogy van orra, amelyen keresztül nagyszerűen tud lélegezni.” Vagy ha azt kérdezik, hogy „apu, a rágógumi papírját miért dobtad ki az autó ablakán?”, akkor azt válaszolom, hogy „nézzétek csak, milyen szépen süt a nap!” ĺgy legalább ők is tudják, hogy kell ezt csinálni. Majd egyszer ők is szülők lesznek.
Persze, a látszat néha csal. A legegyszerűbb dolognak az tűnt, hogy a tévében a szereplőket kategorizálnom kellett – válaszul a kérdésükre, hogy melyikük a jó és melyikük a rossz. A Tom és Jerryben – kisebb és gyengébb lévén – az egeret minősítettem jónak. A Magyarország–Norvégia-focimeccsen – ugyanilyen okból – a magyarokat. Amikor azonban a híradóban az utcai tüntetők és a rendőrök dulakodását néztük, megint hosszasan elméláztam a válaszon, és máig abban az állapotban maradtam.
Azt hiszem, nem fogom tovább erőltetni a dolgot. A legjobb lesz, ha ezentúl mindig értetlenséget mímelek. Nem tudna valaki tanácsot adni?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.