Hát persze, hogy külföldön. Tisztességes fizetést kap, korszerű diagnosztikai berendezések állnak a rendelkezésére és megbecsülik. Ezzel szemben nálunk a fizetés kicsi, a beteg alapos kivizsgálásának nemcsak a modern gépek hiánya lehet az oka, hanem akár az is, hogy a vérképelemzés elvégzéséhez szükséges vegyszerek valamelyikére nincs pénz...
Hol van jobb dolga az orvosnak?
Az utóbbi években a jobb megélhetés reményében igencsak sok orvos települt át Magyarországra. Ennek ellenére Kárpátalján nincs hiány belőlük, mert az utánpótlás nevelése folyamatos. Az egyetem orvosi karára évente 200 fiatal nyer felvételt, akik közül százan állami költségen tanulnak. Ők kötelesek három évig ott dolgozni, ahová a diploma megszerzése után a kinevezést kapták, hacsak valamilyen okból kifolyólag nem kedvezményezettek. Mert akkor választhatnak a felkínált állások között. Ha viszont nincsenek előjogaik, s a felajánlott munkát mégis visszautasítják, akkor vissza kell fizetniük azt a pénzt, amit a taníttatásukra költöttek. Ilyen esetre azonban nem emlékeznek a megyei egészségügyi főosztályon.
Az orvosi ellátottság tehát megfelelő a megyében – mintegy négy és fél ezer diplomás gyógyítja a betegeket –, problémát inkább az jelent, hogy bizonyos szakorvosokból nincs elegendő. A nagyszőlősi és a beregszászi járásban például pszichiáterekből, pszichoterapeutákból van hiány, míg a mizshirjai és az ilosvai járásban családorvosokra, a volóciban fogorvosra és gyermekgyógyászra, a técsőiben bel- és tüdőgyógyászra lenne szükség.
– Mivel az Ungvári Nemzeti Egyetem orvosi karán korántsem minden szakágban folyik képzés, bizonyos specialistákra, a többi között fogorvosokra, kórboncnokokra, bakteriológusokra és még sorolhatnám, az ország más felsőoktatási intézményeibe nyújtunk be igénylést – mondja Volodimir Brics, a megyei egészségügyi főosztály helyettes vezetője. – Hogy milyen szakorvosból hány kell, azt júniusban közöljük a minisztériummal.
Évente 45–50 friss diplomást irányítanak a megyébe. Ezeknek a fiataloknak a túlnyomó többsége azonban nem idegen, ők a mi gyerekeink: innen mentek el szakmát tanulni Lvovbe, Kijevbe, Dnyepropetrovszkba és az ország más városaiba és ide térnek vissza.
Hogy a kötelezően letöltendő három év elteltével is itt maradnak-e, az elsősorban attól függ, hogy megtalálják-e számításukat: biztosítottnak látják-e szülőföldjükön megélhetésüket és szakmai fejlődésüket.
Persze, ha úgy döntenek, hogy inkább külföldön próbálják megalapozni jövőjüket, problémamentes életre akkor sem számíthatnak. Hiszen például akik az utóbbi években Magyarországra települtek át, a diploma honosításáig igencsak hosszú utat kellett bejárniuk. Mert orvosként azonnal nem áll módjukban elhelyezkedni. Amíg a szükséges vizsgákat le nem teszik, csak középfokú egészségügyi dolgozóként tevékenykedhetnek. Más kérdés, hogy így is többet keresnek, mint itthon maradt kollégáik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.