Hogyan önállósodjunk okosan?

Nincs megelégedve a jelenlegi bérével? Ambiciózus, és úgy érzi, hogy sokkal többre hivatott? Kezdjen el vállalkozni! Mindez természetesen felelősséggel és veszéllyel jár, de rengeteg előnye is van.

Ha sikeresek leszünk, több pénzt kereshetünk, mintha egyszerű alkalmazottként élnénk le az életünket, és mi szabhatjuk meg a munkaidőnket is. Ám, ha felelőtlenül és átgondolatlanul vágunk bele a vállalkozásba, hamarosan minden pénzünket elveszíthetjük, és évekig fizethetjük a hiteleket. Mit tegyünk, hogy ne jussunk erre a sorsra? Általános recept ugyan nincs a sikerre, a vállalkozás beindításánál azonban érdemes figyelembe venni néhány alapszabályt.

A kezdés a legnehezebb

A legnehezebb maga a döntés, hogy vállalkozzunk-e vagy sem? Mindenekelőtt tudnunk kellene, hogy egyáltalán mit is szeretnénk csinálni. Ehhez természetesen fel kell mérni, hogy a szolgáltatásunk iránt lesz-e igény, és hogy milyen a környezetünkben a konkurencia. A legfontosabb persze a pénz, megfelelő tőke nélkül ugyanis nehéz beindítani egy jól menő vállalkozást. Ha nincs elég pénzünk, akkor sem szabadna elcsüggednünk. Ez esetben vagy olyan vállalkozásba kezdünk, amely nem igényel nagyobb kezdőtőkét, vagy bankhoz fordulhatunk. Ez utóbbival azonban gond lehet, hiszen a hazai pénzintézetek nem szívesen kölcsönöznek pénzt a kezdő vállalkozóknak. „Mivel a kezdő vállalkozóknál csak nehezen lehet felmérni, hogy egyáltalán képesek lesznek-e visszafizetni a pénzt, banktól nehezen juthatnak hitelhez” – erősítette meg Róbert Kičina, a Szlovák Vállalkozói Szövetség ügyvezető igazgatója. Szerinte külföldön, ha egy vállalkozó megfelelő ötlettel áll elő, erre az esetre igénybe veheti a rizikós tőkét, ez azonban nálunk még nem elterjedt formája a vállalkozások beindításának. A Tatra banka szerint a kezdő vállalkozások hitelkérelmének az elbírálása során elsősorban azt veszik figyelembe, hogy mennyire reális a vállalkozói tervük. Roman Začka, a bank szóvivője szerint minden kérvényt egyénileg bírálnak el, előnynek számít ugyanakkor, ha a vállalkozó megfelelő garanciákat tud biztosítani a pénzintézet számára.

A bankok többnyire nem nyújtanak hitelt a teljes projektünkhöz, így, ha megkapjuk is a hitelt, a beruházások egy részét a saját pénztárcánkból kell állni. A pénzintézetek mindezt azzal magyarázzák, hogy ha a vállalkozó a saját pénzét is kockáztatja, többet tesz majd a sikerért.

Ha nem jutunk vállalkozói hitelhez, igényelhetünk olyan fogyasztási hitelt is, amelynek nem szabják meg a felhasználási módját. Ehhez azonban állandó bevétellel kell rendelkeznünk, vagyis csak olyasvalaki veheti fel, aki dolgozik, és éppen el akar kezdeni vállalkozni. A hitelt így még akkor kell igényelnünk, mielőtt saját céget alapítanánk. Manapság a legkedvezőbb hiteleket az amerikai jelzáloghiteleknél kínálják, vagyis az olyan fogyasztási hitelek esetében, amelyekért ingatlannal kezeskedünk.

Ügynökségi támogatás

A kereskedelmi bankoktól felvett hitel nem az egyedüli formája vállalkozásunk finanszírozásának. A Kis- és Középvállalkozásokat Támogató Nemzeti Ügynökség például a kezdő vállalkozók számára dolgozta ki mikrohitel programját. Ezt, a vállalkozás beindításához szükséges felszerelések vásárlására, a vállalkozás céljára szolgáló épület felújítására, vagy a raktárkészletek feltöltésére vehetjük igénybe. Az ügynökség pontosan megszabta, hogy mekkora hitelt vehetünk fel, vagyis nem lehet kevesebb 50 ezer és nem lehet több 1,5 millió koronánál. A vállalkozók számára nyújtott futamidő hat hónap és 4 év között mozoghat. A kamat ennél a hitelnél megfelel a jegybanki alapkamatnak. Jelenleg ez 4,5 százalékos. Itt sem számíthatunk azonban arra, hogy bármilyen ötletre kapunk pénzt. Az ügynökség aprólékosan kidolgozott pénzügyi terv nélkül egy fillért sem ad.

Rizikós finanszírozás

A kezdő vállalkozók világszerte alkalmazott támogatási módszere a rizikós tőke igénybe vétele. Mindez úgy működik, hogy a vállalkozót támogató pénzügyi alap kisebbségi részvényessé válik a társaságban. Hogy időben visszakapja a pénzét, részt vesz a cég irányításában. A pénzét ugyanis csak akkor látja viszont, ha a cégnek jól mennek a dolgai. Szlovákiában egyelőre csak néhány ilyen alap működik, amelyek többségét az Alapok Alapja fogja össze. Bővebb információkat erről a finanszírozási rendszerről a www.fondfondov.sk internetes címen találhatunk.

Kezességet vállalhat a bank

Ha a Szlovák Kezes- és Fejlesztési Banktól (SZRB) igényelünk hitelt, be kell bizonyítanunk, hogy a szakmánkban már nem vagyunk kezdők. Többnyire azonban elég, ha bebizonyítjuk, hogy korábban az adott szakmában dolgoztunk. A kezdő vállalkozók számára a bank a Mikrohitel csomagját kínálja. Ehhez igazolnunk kell, hogy a projektünk negyedét a saját pénzünkből fizetjük ki. A hitel alsó határa 100 ezer, a felső pedig 1,5 millió korona.

Ha úgy érezzük, hogy mindez nem nekünk való, felkérhetjük a Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bankot arra is, hogy kezeskedjen egy kereskedelmi bankban felvett hitelünkért. A bank a hitel legfeljebb 60 százalékáért vállal kezességet, maximum azonban 15 millió koronáig. Mindez azonban nem mindenki számára érvényes. A bank csak a gyártásban, kereskedelemben vagy szolgáltatásokban működő, induló kisvállalkozókat és kisiparosokat támogatja. Pozitívumnak számít, ha a vállalkozó egy magasabb munkanélküliséggel rendelkező régióban vesz fel alkalmazottakat. (mi, hn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?