<p>Égési és végtagvesztéses sérüléseket szenvedhetnek azok, akik felelőtlenül kezelik a szórakoztató pirotechnikai eszközöket: petárdákat, görögtüzeket, rakétákat, római gyertyákat stb.</p>
Hogyan (ne) petárdázzunk?
"A botcsinálta tűzszerészek leggyakrabban a fejükön és a kezükön szenvednek égési sérüléseket, melyek az 1. fokútól egészen a 4., szenesedéssel járó fokozatúig terjedhetnek. Nagyon gyakori a szemsérülés is, mely nem egyszer végzetes: a látás teljes elvesztéséhez vezet" - közölte Dana Blahyjová mentőorvos, az International rescue system mentőszolgálat munkatársa.
Szintén gyakoriak az arcsérülések, a végtagvesztések nyomán pedig akár rokkanttá is válhat az, aki felelőtlenül kezeli a tűzijátékokat.
A szakemberek azt ajánlják, hogy csak engedéllyel rendelkező árustól vásároljanak petárdákat. Az ezekben levő lőpor és töltőanyagok felhasználásával soha ne próbáljanak otthon tűzijátékot fabrikálni.
A kiskorúak csak szülői felügyelettel használjanak komolyabb tűzijátékokat.
A tűzijátékokat ne használják zárt térben.
Ne petárdázzanak tudatmódosító szerek hatása alatt.
Ha bármilyen kilövőt pirotechnikia eszközt használnak, soha ne hajoljanak a vetőcső fölé, hanem oldalról gyújtsák be.
A kilőtt tűzijátékokat, római gyertyákat tegyék vízzel teli vödörbe, vagy a hóra, mielőtt a konténerbe dobnák, nehogy kigyulladjon.
A legbiztosabb megelőzés az, ha egyáltalán nem petárdázunk - mondta Blahyjová.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.