Hamburg. Leomló felhőkarcolók New Yorkban, Afganisztánra hulló bombák, öngyilkos merénylők a Közel-Keleten, óriási területeket sújtó áradások – egy esztendeje terrorról, háborúról és pusztításokról szóló, véget nem érő borzalmas híradások öntik el a televíziós képernyőket és az újságok első oldalát.
Hogyan magyarázzuk meg a gyermekeknek?
Marc Gellman rabbi és Thomas Hartman katolikus pap közösen írt könyvében mindenekelőtt az ifjú olvasók értelmére apellál. „A repülőgép-szerencsétlenségek azért első oldalas hírek, mert ezek követelik a legtöbb halálos áldozatot” – írják a szerzők, és nyomban hozzáfűzik: „El kell azonban csodálkozni azon, hogy milyen nagy számban közlekednek repülőgépek anélkül, hogy lezuhannának, s milyen sok ember jut el napjában problémamentesen egyik helyről a másikra”.
Azt a könyv két szerzője is tudja, hogy nem mindig található racionális magyarázat a szerencsétlenségek számának elszaporodására a hírekben. Ezért idézik az amerikai hírközlésben elterjedt mondást: „Ha folyik a vér, a vezércikknek az sokat ér”. És nem lennének lelkészek, ha nem vonnák le belőle a következtetést: „Lelkünk mélyén van valami, ami úgy vonzódik a borzalmakhoz, mint legyek a szemétdombhoz”.
Az előkelőségek és magánéletük iránti érdeklődés fokozódására is találnak pszichológiai indítékot. Sok ember akad, aki szívesen hall a gazdagok és híresek nehézségeiről, „mivel ez normális emberekben olyan érzést kelt, hogy az ő életük szebb, még ha nem is gazdagok”.
Az emberi természet tökéletlensége kijózanító felismerésre késztette a könyv szerzőit: „A rossz hírekben az a jó, hogy arra késztetnek bennünket, figyeljünk a világ csődbe jutott tájaira”. Könyvükben megkísérlik ezt a megállapítást számos, az éhségre, drogfüggőségre vagy környezetszennyezésre utaló példával érzékeltetni.
A könyv német fordításához írt előszavában Ulrich Wickert, az ARD televíziós adó hírfelvezetője szerint Gallman és Hartman – még ha egyes olvasókat zavarja is amerikai pátoszuk – „érthető módon ismertetik meg a gyermekekkel a rossz híreket”. Wickert a könyv fiatal olvasóinak azt üzeni, hogy „aki... nem néz híradókat, az – már elnézést az erős kifejezésért – ostoba marad”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.