Hogyan beszél a papagáj?

London.

London. A papagáj éppen úgy beszél, mint az ember: nyelve mozgatásával különféle hangokat, köztük magánhangzókat tud megformálni a gégéjéből kiáramló levegő segítségével: ez azt jelenti, hogy a törzsfejlődés során legalább kétszer – a papagájoknál és az embernél – alakult ki a formánsok képzésének képessége – idézte a Nature című brit tudományos folyóirat a Current Biology című kiadványban megjelent tanulmányt.

A kutatók eddig úgy hitték, hogy a madarak beszédüket az emberi gégének megfelelő szervükben hozzák létre, és ott is modulálják, vagyis hogy nyelvüknek nincs szerepe beszédükben. Tény, hogy alig, de látni, amint a papagájok húsos nyelve mozog „beszéd” közben, s Gabriel Beckers, a leydeni egyetem kutatója rászánta magát, hogy megvizsgálja, van-e mozgásnak jelentősége.

Az idézett tanulmány szerzői, Gabriel Becsers és Brian Nelson úgy vélekednek, hogy a madárdal – vagy éppen a beszéd – az emberi beszédnek és a kommunikatív viselkedés fejlődésének kiváló modellje, hiszen tanulni kell, csak hallás után tanulható, s ennek megfelelően a madarak agyában külön központok segítik a dalolást és az utánzást, mint ahogyan az emberi agyban külön beszédközpont működik. Ám a papagájok e képességüket nem csupán az emberi beszéd utánzására használják: a magánhangzók használata sokkal gazdagabb kommunikációt tesz lehetővé számukra, mint ahogy más madarak „érintkeznek egymással”. Emellett szól az is, hogy amíg a legtöbb madár csak bizonyos időszakokban énekel, például a hímek a párzási időszakban a nőstények csábítására, addig a papagájok, a hímek és a nőstények egyaránt, állandóan kommunikálnak – állítja a felfedezéssel kapcsolatban Irene Pepperberg, a Massachussetts Egyetem (MIT) munkatársa, aki asszisztenseivel sok éve tanítja és tanulmányozza az Alex névre hallgató afrikai papagájt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?