Helyre akarják állítani a Ceausescu-dossziét

Bukarest. Romániában elrendelték az 1989. december 25-én különleges katonai bíróság által elítélt és aznap kivégzett Ceausescu házaspár még 1990-ben eltűnt periratainak helyreállítását vagy helyettesítését.

Román hírforrások beszámoltak arról, hogy a bukaresti területi katonai törvényszék végleges érvényű döntése elrendelte a Nicolae és Elena Ceausescu elítélésére és kivégzésére vonatkozó dokumentumokat tartalmazó periratcsomó helyreállítását. Ion Panaitescu tábornok, a bukaresti katonai törvényszék elnöke ugyanakkor átiratban kérte a Ziua című politikai napilap szerkesztőségét, a katonai ügyészséget és a katonai bíróságok főosztályát az eltűnt iratcsomó dokumentumainak visszaszerzésére. A Ziua a napokban közölte, hogy a szerkesztőség birtokában van a per és az ítélet-végrehajtás mindmáig tisztázatlan körülmények között eltűnt valamennyi dokumentumának fénymásolata. Ezek alapján a lap egyik munkatársa 1994-ben könyvet adott ki a Ceausescu házaspár peréről. Bizonyos dokumentumok tanúsága szerint a Ceausescu-dosszié 1990 január-februárban tűnt el, közvetlenül azután, hogy Gica Popa bíró megfogalmazta a diktátor-házaspár ügyében hozott ítéletet. A diktátor házaspárt halálra ítélő Gica Popa 1990 március elsején öngyilkosságot követett el. A katonai törvényszék mostani határozata kapcsán a román tömegtájékoztatási eszközök emlékeztettek rá, hogy a Bukaresttől mintegy száz kilométerre fekvő Targoviste város egyik katonai egységének kaszárnyájában lezajlott Ceausescu-perben számos súlyos eljárási hiba történt. A Ceausescuék hivatalból kijelölt ügyvédje az akkori halálos ítélet kihirdetése után nyomban közölte a rendkívüli katonai bírósággal, hogy az elítéltek nem ismerik el a katonai törvényszék különleges bíróságát, s ezért nem fellebbeznek. Az akkori román jogszabályok szerint a fellebbezésnek tíz napon belül kellett volna megtörténnie, ám mivel a vádlottak lemondtak róla, végleges bírósági döntésnek kellett volna megszületnie. E döntést a foglárnak közölnie kellett volna az elítéltekkel, akiknek öt napon belül jogukban állt volna kegyelmet kérniük. Román igazságszolgáltatási szakértők szerint minderre akkor nem került sor. Sőt, jogászok véleménye szerint Ion Iliescu a pert megelőzően még nem rendelkezett azzal a hivatali minőséggel, amely lehetővé tette volna számára a per lefolytatásával megbízott rendkívüli katonai bíróság kijelölését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?