<p>Évente mintegy 2,5 ezer gyalogost gázolnak halálra Ukrajnában, amiért szakértők részben a "középkori" infrastruktúrát, illetve azt az általánosan elterjedt nézetet okolják, hogy a volán mögött ülőnek mindig igaza van - írta a Korreszpondent című ukrán hetilap.</p>
Ezrével gázolnak halálra gyalogosokat az ukrán utakon
Az egészségügyi minisztérium statisztikája szerint Ukrajnában az utóbbi években a közúti balesetek halálos áldozatainak csaknem fele gyalogos volt. Franciaországban az arány 12 százalék, Németországban 13 százalék, Lengyelországban pedig 31 százalék. Az Európai Unió összes tagországát tekintve egymillió lakosra 61 halálra gázolt gyalogos esik, Ukrajnában viszont 106 - írta az újság összehasonlításképpen.
Hét évvel ezelőtt még jóval kevesebb, mintegy 1500 gyalogos vesztette életét Ukrajna közútjain. A hetilapnak nyilatkozó szakértők a romló helyzetet azzal magyarázzák, hogy 2005-től kezdve Ukrajnában ugrásszerűen növekedni kezdett a gépkocsik száma az utakon. A Biztonságos Közlekedésért Egyesület adatai szerint míg 2005-ben Ukrajnában ezer főre 60 személyautó jutott, addig 2012-ben már 187. A gépkocsik tömeges elterjedésének következményeként tapasztalatlan és rosszul képzett autósok hada lepte el az utakat. A járművezetői oktatás alacsony színvonala mellett az sem ritka, hogy tanfolyam és vizsga nélkül veszik meg a gépkocsihoz a jogosítványt.
A gyenge vezetési tudás mellé még az a helyi mentalitás társul, hogy az autó megszerzése az önmegerősítés egy formája. Mikola Sulga szociológus rámutatott, hogy az ukránok a társadalmi státusukat manapság aszerint mérik, mennyi vagyontárgyra tettek szert. Az autósok eszerint magasabbrendűnek érzik magukat azoknál, akiknek nincs gépkocsijuk. "Fölé helyezik magukat a gyalogosoknak, ezért nem engedik őket átkelni a zebrán, és gátlások nélkül felhajtanak a járdákra" - tette hozzá a szociológus.
A statisztikák szerint csaknem kétszer több gyalogost ütnek el Ukrajnában kijelölt gyalogátkelőhelyen (zebrán), mint egyéb helyeken. Hozzájárul még a szomorú statisztikához az, hogy a gyalogátkelőhelyek gyéren kivilágítottak, és a felfestésük is rosszul látható. Az infrastruktúra további hiányosságai közül a szakértők kiemelik, hogy az országban alig vannak aluljárók az országutak alatt, kevés a gyalogoshíd, illetve az alagút a járműveknek.
Ugyanakkor számos esetben maguk a gyalogosok hibásak a balesetben. "Előfordul, hogy ittas állapotban kelnek át az úton, vagy fülhallgatóval a fülükben" - mondta Olekszandr Zubenko, az ukrán közlekedésrendészet sajtóosztályának vezetője. Adatai szerint a tavaly történt összesen 119 ezer gázolásból 4,2 ezer esetben a gyalogos volt a vétkes. Ugyanakkor a közlekedési rendőrök szinte sohasem büntetik a szabálytalanul közlekedő gyalogosokat, holott a törvény szerint 51-85 hrivnya, azaz körülbelül 1530-2550 forint közötti bírságot szabhatnának ki rájuk. "A bírságolás helyett a rendőrség inkább a felvilágosításra és a meggyőzésre helyezi a hangsúlyt" - magyarázta Zubenko. A jelek szerint nem sok eredménnyel...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.