A louisianai Tulane Egyetem munkatársai megfejthették a 819 napos ősi maja naptár rejtélyét.
Ez lehet a tudósok szerint a maja naptár titkának megfejtése
John Linden és Victoria Bricker kutatók rájöhettek a 819 napos maja naptár rejtélyének nyitjára. A kutatók – ahelyett, hogy rövid szakaszokra osztották volna a naptárat, összesen több mint 20, egyenként 819 napos periódust vizsgálva találtak egy olyan mintázatot, ami a bolygók szinodikus periódusára utal. Ez egy olyan időskála, amely a Nap helyett az állócsillagokhoz viszonyított Föld forgásának ütemén alapszik.
A 819 napos ciklust végül hússzal megszorozva úgy találták, hogy a naptár minden bolygóval összefüggésbe hozható – ez 16 380 napot jelent.
A kutatók azt találták, hogy a 819 napos periódus pontosan megegyezik a Merkúr 117 napos szinodikus periódusával. A többi bolygó – a Mars, a Vénusz, a Jupiter esetében is hasonló eredményre jutottak.
A kutatók szerint a maják ahelyett, hogy egy klasszikus naptárrendszert alkottak volna, egy olyat hoztak létre, amely az összes, égbolton látható bolygó szinodikus időszakának előrejelzésére alkalmas.
(hvg.hu, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.