Évszázadok óta ugyanaz a család tetoválja a jeruzsálemi zarándokokat

Jeruzsálem |

<p>A Szentföldet felkereső ortodox keresztények gyakran nem csak útjuk emlékét viszik haza magukkal: Jeruzsálem óvárosában betérnek egy helyiségbe, ahol évszázadok óta ugyanaz a család tetoválja a zarándokokat.&nbsp; A katolikusok írást kapnak jeruzsálemi zarándoklatukról, az ortodox keresztények azonban inkább a tetoválást választják, hogy legyen, ami örökké emlékezteti őket a megtett útra.</p>

Anton Razzuk családja hosszú-hosszú ideje tetoválja keresztekkel és más vallási jelképekkel a zarándokokat, élő testamentuma ez egy ősi rituálé fontosságának.
    Eltérően az óváros utcáin tapasztalható nyüzsgéstől, a tetováló helyiség csendes, csak a tű zümmögését hallani. A zarándokok szerint a tű okozta fájdalom megéri az áldozatot. "A fájdalom, amit érzek, olyan, mint amit Jézus érzett, amikor a kereszten volt, fején a töviskoronával" - mondja Etetu Legesse, egy nővér Etiópiából. Épp a keresztre feszítést ábrázoló jelenetet tetoválnak felkarjára. Egy másik etiópiai nő Szűz Mária arcképét választotta a szalonban.
    Anton Razzuk, a 72 éves családfő szerint az üzlet az egyik őséig, egy kopt keresztényig vezethető vissza. A férfi háromszáz évvel ezelőtt zarándokként, teve- és szamárháton érkezett Egyiptomból Jeruzsálembe, és úgy döntött, a szent városban marad. A Razzuk család szalonja a keresztényeket kiszolgáló legrégebbi tetováló hely, amelynek az 1950-es évekig nem akadt vetélytársa az óvárosban. Azóta néhány más tetováló is felbukkant. Razzukéknál azonban apáról fiúra száll a tetoválás művészete, Anton apját, Jákobot például Hailé Szelasszié etióp császár is felkereste, csakúgy, mint a szövetségesek több száz katonája a második világháború idején.
    A család szerint a tetoválások arra emlékeztetik a hívőket, hogy ne vétkezzenek. "Egy tetoválás örökre ott marad. Egészen a sírig" - mondja Anton Razzuk. Míg más vallások tiltják a test megjelölését, az ortodox keresztények - örmények, szírek, etiópok és koptok - számára a tetoválások dekoratívak és a hit jelének számítanak. A római katolikusoknak nem tilos a vallási tetoválás, de nem is gyakori.
    Az öreg Razzuk évente 300-400 zarándokot tetovál. Szolgáltatása annyira népszerű, hogy a családjának tagjai gyakran látogatnak el a közeli szállodákba, hogy ott tetoválják ki az utazókat. A legtöbben a Julián-naptár szerinti húsvétkor térnek be a szalonba, egy-egy rajz 20 és 100 dollár közötti összeget kóstál. Hogy nagyobb bevételre tegyen szert, a család pénzváltót is működtet a szalonban, valamint kegytárgyakat, vallási könyveket, útikalauzokat árul.
    Anton Razzuk helyét egy nap fia, a most 40 éves Vaszim veszi át. Az ő kisfia, a 10 éves Nizar szintén érdeklődik a tetoválás művészete iránt. "Amikor leülnek, hogy megcsináltassák a tetoválást, sokan azt mondják, egész életükben erre vártak" - mondja Vaszim.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?