<p>Washington. Többéves szabadságvesztésre ítéltek kedden egy 84 éves apácát és két társát az Egyesült Államokban, amiért behatoltak egy nukleáris anyagot tároló létesítmény területére, ahol anyagi kárt okoztak.</p>
Elítélték a 84 éves apácát
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
Megan Rice nővér, valamint a 65 éves Michael Walli és az 54 éves Greg Boertje-Obed 2012- ben a Tennessee állambeli Oak Ridge-ben a nukleáris fegyverek ellen tiltakozva, a védőkerítéseket átvágva jutott el az amerikai kormány egyetlen olyan létesítményének a faláig, amelyben fegyvergyártásra alkalmas uránt tárolnak, kezelnek és dolgoznak fel.
Rice csaknem három, Walli és Boertje-Obed pedig fejenként több mint öt évet kapott a Knoxville-ben kihirdetett ítélet szerint. A két férfi a büntetett előélete miatt kapott az apácáénál súlyosabb ítéletet. A három vádlottat még májusban bűnösnek nyilvánították és akár 20 évre is ítélhették volna.
„Kérem, ne legyen kíméletes velem. Az, hogy életem végéig börtönben maradhatok, a legnagyobb ajándék számomra” – mondta a bírónak az ítélethirdetést megelőzően Rice, aki csak annyit bánt meg, hogy oly sokáig várt az akcióval. Kerítések átvágásával, jelszavak felpingálásával, a tároló falának kalapácsolásával és emberi vérrel történő lelocsolásával a három elítélt több mint ezer dollár közvetlen kárt okozott, az Oak Ridge-i létesítmény kényszerű leállása pedig további több mint 8500 dollárnyi veszteséget jelentett. A három elítélt egy békeaktivista csoport tagja volt.
Az urántárolót a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után építették, egy olyan kiterjedt komplexum területén, amely a második világháború idején az Y-12-es katonai kódnevet kapta. A létesítmény-együttesnek szerepe volt az első amerikai atombomba kifejlesztésére irányuló Manhattan-projektben is.
Noha a modern biztonsági eszközökkel felszerelt létesítménynek a kerítéseknél elhelyezett szenzorai riasztottak, az aktivisták több akadályon áthatoltak és több mint két órán át haladtak, amíg elérték a raktárépületet. Amikor egy őr felfedezte őket, étellel kínálták és énekelni kezdtek.
Az Oak Ridge-i Környezetvédelmi Békeszövetség nevű szervezet közlése szerint a csoport célja nem az volt, hogy demonstrálja az objektum sebezhetőségét, hanem az, hogy az általuk „háborús bűnnek” minősített nukleárisfegyver-gyártás ellen tiltakozzanak.
Az incidenst követően az amerikai kongresszus és az energiaügyi minisztérium vizsgálatot indított, amely „az alkalmatlanság aggasztó megnyilvánulásaira” bukkant. Vezetőket mozdítottak el, egyebek között a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Igazgatóságnál is. Az objektumot őrző WSI biztonsági cég szerződését felbontották.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.