Egy szikla árnyékában landolt a Philae

Darmstadt |

<p>Egy szikla árnyékában landolt szerdán a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökös felszínén a Rosetta űrszonda Philae leszállóegysége, ami problémát okozhat napelemei működésében - közölték csütörtökön az Európai Űrügynökség szakemberei, miután közzétették az első felvételeket, amelyeket a leszállóegység készített az üstökös felszínéről.</p>

 A Földre érkezett fotókon látható az üstökös sziklás felszíne, és a felvétel sarkában a Philee három lábának egyike.     A Philae szilárdan áll a lábain annak ellenére, hogy rögzítő horgonyait nem sikerült a talajba lőni - közölte Jean-Pierre Bibring, a misszió egyik tudósa. Az illetékes hozzátette, úgy tűnik, három lábából csupán kettőn áll, de ez nem akadályozza tudományos műszereinek működését.     A Philae-nek mintegy 64 órára elegendő áramellátása van, a napelemek ezt körülbelül egy órával meg tudják hosszabbítani naponta. A földi irányítóközpont szakemberei vizsgálják azt, hogy lehetséges-e módosítani a helyzetét, hogy a napelemeket érhesse és feltölthesse a napsugárzás - mondta Bibring.     "Jelenleg éppen egy szikla árnyékában vagyunk. A fotók azt mutatják, hogy az néhány méterre van a leszállóegységtől. állandó árnyékban vagyunk, és ez részben problémát okoz." Ennek ellenére számos műszer működik, rengeteg tudományos munkát végeznek jelenleg is - hangsúlyozta.     A szakemberek elmondták azt is, hogy a kis robot a leszállást segítő rendszer meghibásodása miatt kétszer is visszapattant az üstökös mintegy négy kilométer széles magjáról, mielőtt nyugalmi állapotba került.     A kutatók még elemzik, hogyan hatott a két visszapattanás az űrjárműre. Lassú a kommunikáció a Philae-vel, a jel 28 perc alatt teszi meg a mintegy 500 millió kilométert a Föld és a Rosetta között.     Gerhard Schwehm, a Rosetta-misszió egy másik szakembere talán lehetséges kilőni a szigonyokat, ám ezt csak akkor kísérelnék meg, ha nem veszélyeztetnék vele a leszállóegységet.     Kulcskérdés az is, képes-e a Philae fúrója kőzetminták vételéért lefúrni az üstökös talajába anélkül, hogy a visszalökné a robotot az űrbe. A nehézségi erő a földi gravitáció százezred része, ami annyit jelent, hogy a mosógépnyi jármű csak egyetlen grammot nyom a kométán.     A Philae és a Rosetta a következő hónapokban 21 műszerrel fogja analizálni az üstököst. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?