Minden, amit tudnod kell a kullancsok elleni védekezésről!

fb96217b-58d4-4e31-bc7a-918f3b6e0e16_phpygitf5

A klímaváltozás miatt egyre több nálunk a kullancs, ráadásul a szezonjuk is tovább tart! A cikkünkből megtudhatod, hogyan védekezz ellenük, és mi a teendő, ha mégis összeszedsz egyet.  

Ha idén még nem találkoztál kullanccsal, de szeretsz a szabadban lenni, akkor nagy valószínűséggel legalább egyet összeszedsz majd a szezon során.  

A szakértők szerint a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladásos esetek növekvő tendenciája valószínűleg összefügg a klímaváltozással. A kullancsok nem szeretik a száraz és meleg időjárást, ezért északabbra és a magasabban fekvő területekre költöznek. A Zdravie szerint a kullancsszezon korábban jön, mivel ezek az élősködők évről évre szívósabbak lesznek, a telek pedig enyhébbek, ráadásul a tavasz korán beköszönt. Így már nem igaz, hogy csak a nyári hónapokban találkozhatunk velük, hisz a kullancsok már 5°C-nál előjönnek.   

Ellenőrizd magad! 

Az emberi vagy állati vérrel táplálkozó apró paraziták mesterei az álcázásnak, és szó szerint lesből támadnak. Valójában türelmesen várakoznak leendő gazdájukra az aljnövényzetben, legfeljebb egy méteres magasságban. Veszélyt jelentenek a füves területek, a bokrok, de még a lehullott falevelek is. Kerüld a magas füvet, használj kullancsriasztót, viselj hosszú nadrágot, és amikor hazaérsz, rázd ki alaposan a ruháidat, és ellenőrizd az egész testedet.  

A kullancsok szívesen akaszkodnak olyan területekre, ahol vékony a bőr. A legkritikusabb területek közé tartozik az ágyék, a hónalj és a nemi szervek környéke. A combok és a vállak kevésbé kedvelt helyek a kullancsok körében, de ezek is megérdemlik az alapos ellenőrzést, csakúgy, mint a fejbőr és a fül mögötti terület. 

Kullancsot találtál magadon?  

Ne aggódj feleslegesen, de ne is késlekedj az eltávolításával. Minél hamarabb megszabadulsz az élősködőtől, annál inkább csökken a fertőzés kockázata. A kullancsok számos fertőzés hordozói - ezek közé tartozik például a Lyme-kór, az agyvelőgyulladás, a tularémia, a babéziózis és az anaplazmózis. Szlovákiában az első kettő a legelterjedtebb, azaz a Lyme-kór és a kullancs által okozott agyvelőgyulladás. 

Hogyan távolítsd el?  

Az interneten tucatnyi „garantáltan sikeres” eljárást találhatsz arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet eltávolítani a kullancsot a testből. A jelenleg ajánlott módszer szakmai körökben az, hogy használjunk csipeszt, és apró, oldalazó mozdulatokkal távolítsuk el az élőlényt. A gyógyszertárakban kaphatóak speciális kártyák is az eltávolítására. Ha a kullancs nem ágyazódott még be túlságosan, megér egy próbát egy kevésbé invazív módszer is. Ennek során szappanozz be egy vizes vattapamacsot és óvatosan dörgöld vele a kullancsot, míg az el nem enged.  

Nem jött ki egészben?  

Sajnos még a legbiztosabb kéz mellett is előfordulhat, hogy a kullancs egy része a bőrben marad. Ilyenkor próbáld meg egy steril tűvel eltávolítani a bőrödben maradt részeket. Az eltávolítás után ismét fertőtlenítsd a területet. 

Furcsa tünetek? 

Normális esetben a seb körüli bőr legfeljebb egy-két centiméter átmérőjű foltban enyhén kipirosodhat és viszketés is felléphet, amely néhány napon belül megszűnik. Ha azonban 48-72 órán belül jelentős az elszíneződés, amely fájdalommal is jár, akkor különböző kórokozók kerülhettek a bőr alá. Ilyenkor gyakran általános antibiotikumokra van szükség, így jobb, ha orvoshoz fordulunk. 

Ez akkor is érvényes, ha hosszabb idő után veszed észre a kullancs által hordozott fertőzés egyes tüneteit. Leggyakrabban Lyme-kórról vagy kullancs által okozott agyvelőgyulladásról van szó. Tartsd szemmel a sebhelyet és a környező területet körülbelül két-három hétig. Ha az idő múlásával a szúrás körül nagyobb átmérőjű körkörös bőrpír keletkezik, ami nem viszket vagy fáj, de hajlamos terjedni, keress fel egy háziorvost. 

Különösen gyerekeknél lehet gyakori a fülcimpán jelentkező mélyvörös vagy kékesvörös csomó, amely nem fáj vagy viszket. Ez a Lyme-kór első stádiumában fordul elő.  

Tartsd távol őket a testedtől! 

Természetesen az a legjobb, ha a kullancs egyáltalán nem ér hozzád. A szabadban viselj megfelelő ruházatot és használj repellenseket. A legjobb a spray típusú kullancsriasztó, amelyből a ruhádra, a cipődre és a zoknidra is fújhatsz. Ilyet könnyen készíthetsz otthon is.  

Három otthon is könnyen elkészíthető kullancsriasztó 

  • Forralj fel egy liter vizet egy evőkanál borecettel, és önts bele egy csomag szárított kakukkfüvet. Öntsd a folyadékot egy szórófejes flakonba, és máris kész a kullancsriasztó! 

  • Tegyél 200 ml alkoholt egy üvegedénybe, majd adj hozzá szegfűszeget. Hagyd állni a keveréket minimum 24 órán át, mielőtt használni kezded. Friss levendulát is adhatsz hozzá.   

  • Keverj össze mentalevelet, bazsalikomot, citromfüvet és a zsályát 1:1:1:1 arányban. Önts 1 liter forró vizet kb. 250 g-ra ebből a gyógynövénykeverékből, fedd le, és hagyd kihűlni. Ezután szűrd le, adj hozzá 3 teáskanál alma- vagy borecetet, rázd össze, majd öntsd egy szórófejes flakonba. Tárold a hűtőszekrényben. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?