Peking. Kínai tudósok olyan „csomagolóanyagot” fejlesztettek ki, amellyel be lehet burkolni az élő sejteket, s így megőrizni őket – a módszer a kutatók reményei szerint sejtátültetés révén szöveti sérülések „befoltozására” lehet alkalmas, valamint a daganatos betegségek elleni küzdelemben nyerhet polgárjogot.
Csomagolóanyag az élő sejtek megóvására
A kutatók az Angewandte Chemie című szaklapban számoltak be a módszerről, a?mellyel az élesztőgombák sejtjei köré növesztettek mesterséges héjat. Az ásványi burkolatnak köszönhetően a sejtek több mint 80 százaléka szobahőmérsékleten egy hónapon túl is életben volt. A „csomagolatlan” élesztőgombasejtek egy hónapon belül elpusztultak.
„A burkolóanyagot kalciumfoszfátból állítottuk elő, abból a vegyületből, amely az emlősök csont- és foganyagát alkotja. Ez biológiailag kompatibilis és a sejtek életben maradnak, miután becsomagoltuk őkett – hangsúlyozta Tang Zsuj-kang, a Csöcsiangi Egyetem kutatója.
Ismertetése szerint a burkolat funkciója nagyjából olyan, mint a ruházaté. Az öltözék nem változtatja meg az emberi természetet, viszont megóv az időjárás viszontagságaitól. A kutatókat egyébként a tojáshéj egyszerűsége inspirálta: egyetlen sejt megóvására egy vékony ásványi védőréteg alakul ki. Szintetikus molekulákat felhasználva, amelyek „állványzatként” működtek, sikerült kalciumfoszfát burkot növeszteni az élesztőgombasejtek köré.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.