<p>Tony Blair és a brit uralkodó kölcsönösen megfogadta, hogy egyikük sem nézi meg A királynő (The Queen) című filmet - ezt maga a volt brit kormányfő fecsegte ki egy interjúban, az udvar nem csekély bosszúságára.</p>
Blair kifecsegte: sem ő, sem a királynő nem látta A királynőt
Blair, aki két éve köszönt le a miniszterelnöki tisztségről, a pénteki Daily Mirror beszámolója szerint felfedte: a palotában tett szokásos heti látogatásai egyikén II. Erzsébet királynő azzal indította a beszélgetést, hogy "úgy hallom, van egy film... szeretném, ha tudná, hogy én nem fogom megnézni. És Ön?"
Blair a Vanity Fair magazinnak adott - a Mirror által részleteiben idézett - interjúban kijelentette: "kötelességtudó alattvalóként" azt válaszolta, hogy természetesen ő sem fogja megnézni a filmet.
Ez önmagában még nem keltene túl nagy feltűnést, azonban Nagy-Britanniában szinte törvényerejű szokásjog, hogy a mindenkori miniszterelnök és a királynő bizalmas heti négyszemközti beszélgetéseinek tartalmáról egyik fél sem árul el egyetlen szót sem.
A Daily Mirrornak a Buckingham-palota egy magas rangú illetékese ingerülten meg is jegyezte: ezek magánkihallgatások, amelyekről az udvar nem nyilatkozik. - Ha mások úgy döntenek, hogy ezt megteszik, az az ő dolguk - tette hozzá a forrás.
Blair azonban állítólag az őt alakító színésznek, Michael Sheenek is elfecsegte a titkot. Sheen a Mirror szerint már korábban tett utalást arra, hogy "meglehetősen megbízható forrásból" tud a volt kormányfő és az uralkodó között köttetett paktumról. Arra a kérdésre, hogy honnan, a színész csak annyit mondott: "két személy volt a helyiségben", ahol a megállapodás született, és "egyikük" elmondta neki. - Többet nem árulok el - tette hozzá.
A Stephen Frears rendezte film a Diana hercegnő halála utáni drámai héten, 1997 szeptemberének elején játszódik. A cselekmény központjában a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal és az udvar, illetve személyesen Blair és a királynő rendkívül feszültnek, sőt néha ellenségesnek bemutatott viszonya áll.
A valós események köré felépített sztori szerint Blair - aki alig néhány hónappal korábban aratott földcsuszamlásszerű választási győzelmet a Munkáspárt élén, és népszerűsége csúcspontján járt - napokon át próbálja győzködni a skóciai Balmoral királyi kastélyába visszahúzódó uralkodót arról, hogy meg kell jelennie a gyászoló alattvalók előtt, és szólnia kell hozzájuk néhány személyes szót.
A film a fiatal, modern, energikus miniszterelnököt állítja szembe az évezredes szokásjog és udvari protokoll fogságában vergődő II. Erzsébettel, aki végül belátja saját miniszterelnöke igazát, és egy hét hallgatás után a kamerák elé áll.
Hogy valóban lezajlott-e e színfalak mögötti küzdelem, arról azóta sincs megbízható értesülés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.