Az otthon melegét biztosító kandalló

Lassan elmúlik a vénasszonyok nyara, egyre hűvösebbek a reggelek, az esték. Ideje gondolnunk arra, hogy beköszönt a fűtésszezon, nem spórolhatunk az energiával, ha kellemes melegben szeretnénk tölteni a napjainkat. A lakásdivatban ismét reneszánszát éli a kandalló.

Lassan elmúlik a vénasszonyok nyara, egyre hűvösebbek a reggelek, az esték. Ideje gondolnunk arra, hogy beköszönt a fűtésszezon, nem spórolhatunk az energiával, ha kellemes melegben szeretnénk tölteni a napjainkat. A lakásdivatban ismét reneszánszát éli a kandalló. Nagyszüleink otthonára emlékeztet, ám a mai modern lakásokban is igencsak jól mutat.

A legtöbben talán nem is igazán sejtik, hogy kandallóból is többféle létezik. Mielőtt kiválasztanánk, hogy melyik is illene leginkább otthonunkba, gondoljuk át, hogy mi a fontosabb: az égő fa illata, kellemes, duruzsoló hangja, netán a pirosan parázsló szén látványa. Lehetőleg ne feledkezzünk meg a feladatokról sem: a favágásról, illetve a kandalló szakszerű tisztításáról!

Akinek a kényelem számít, válasszon gázüzemű kandallót, amelynél egy termosztát vezérlésű gázkészülék helyettesíti a fa égését. A látványról természetesen itt sem kell lemondanunk, ugyanis a szerkezet fölött elhelyezett kerámia műhasábok izzása szintén tökéletesen helyettesíti a parázsló fát.

Ha a fatüzelés mellett döntünk, ismét csak választás előtt állunk. Nyitott vagy esetleg zárt tüzelésű legyen a kandalló? A nyitottat azoknak ajánljuk, akik a ropogó fa, a tűz hangulata miatt építtetik. A zárt kandalló fűtési célra nagyon kiváló, ám a zárt tűztér megfoszt a hangoktól, az illatoktól.

Mikor építsük?

A burkolást követő, festés előtti időszak alkalmas erre. Ha parkettát választunk, a csiszolás, a lakkozás előtt fejezzük be a kandallót!

Díszkandalló

Az álkandalló – amelynek az építése különösebb szakismeret nélkül is jól megoldható – valójában csak díszítésre szolgál. A tűztérbe pedig hősugárzót, illetve a tűz fényét és lángját utánzó lámpát is beépíthetünk. Utóbbit különféle barkács áruházakban is beszerezhetjük.

Milyen legyen a fa?

Fűtésre lehetőleg száraz keményfát használjunk: bükköt, tölgyet, akácot, kőrist, égert vagy gyümölcsfát. Ezek nagyon lassan égnek, szemben a puhafákkal, a nyírrel, a hárssal, a fenyővel, a nyárral, a jegenyével. A fahasábok 30-60 cm hosszúak legyenek!

Ami nem ajánlott

A gyantatermő fák (tűlevelű fenyők) gyorsan égnek, emellett nagyon pattognak, sisteregnek, és szikrákat csapnak ki. Ez nemcsak nagyon balesetveszélyes, hanem kellemetlen hanghatással is jár. Lehetőleg kerüljük a használatukat!

A tárolásról

Nagyon sokféle kiegészítő kapható a fa, valamint a piszkafák tárolásához. Ha erre nem szeretnénk sokat költeni, kössük át dekoratív, erős szalaggal a fahasábot, így is remek látványt nyújt! A tűz halk ropogása, a parázsló fa kellemes illata mindig megnyugtatja a lelket. (méri)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?