A természettudományok területén idén ugyanazon kérdésben tett felfedezésekért adták ki két területen a legrangosabb kitüntetést: míg Roger Kornberg a genetikai információ átírásáért kapta a kémiai Nobel-díjat, addig Andrew Z. Fire és Craig C. Mello a géncsendesítés jelenségének tanulmányozásáért részesültek ugyanebben az elismerésben, orvosi-fiziológiai kutatásaikért.
Az iker Nobel-díj
A génkutatás kerül előtérbe
Az összevetés amiatt is érdekes, mivel ahogyan a múlt század elején a fizika volt a tudomány „húzó ágazata”, napjainkban ezt a szerepet egyre inkább a biológia, elsősorban a génkutatás veszi át. Olyannyira, hogy még az is elképzelhető, hogy ezen a területen tett alapvető felismerésekért akár fizikai Nobel-díjat is kioszthatnak a jövőben. Annál is inkább, mivel a biológusok ma már ott tartanak, hogy molekulákkal, sőt atomokkal foglalkoznak. Ez meg bizony már a legalapvetőbb természettudomány hatáskörét érinti.
Fiatal kutatók kitüntetése
A Nobel-díjat odaítélő bizottság ezúttal visszatért két emberöltővel ezelőtt alkalmazott gyakorlatához: aránylag fiatal kutatóknak adta a kitüntetést: Andrew Fire negyvenhét, Craig Mello negyvenhat éves. Mielőtt a beavatatlan olvasó arra gyanakodna, hogy túl fiatalon kapták a díjat, érdemes felidézni, hogy ennél sokkal fiatalabbakat is részesítettek ebben az elismerésben. Werner Heisenberg és Paul Dirac egyaránt harmincegy évesen vehette át, az előbbi 1932-ben, az utóbbi egy évvel később. Mindkettőjüket az anyukájuk kísérte el a díjátadó ünnepségre. Az idei kitüntetettek ugyan egyaránt orvos biológiai intézetekben dolgoznak, viszont egészen eltérő érdeklődési körrel rendelkeznek, egymástól távol eső intézményekben szereztek képesítést. Ami egyben azt is bizonyítja, hogy mennyire széleskörű rálátás nyílik egy-egy problémára.
Andrew Z. Fire és Craig C. Mello
Andrew Z. Fire a kaliforniai Berkeley Egyetemen szerzett 1978-ban matematikusi oklevelet. Ezt követően, 1983-ban a legrégebbi amerikai műszaki egyetemen, a MIT-en (Massachusetts Institut of Technology) védte meg doktori disszertációját biológiából. Jelenleg is ennek az egyetemnek a munkatársa.
Craig C. Mello a Brown Egyetem hallgatójaként 1982-ben kapta meg oklevelét biológiából, majd a Harvardon szerezte meg doktorátusát 1990-ben, ahol azóta is kutatóként dolgozik.
Géncsendesítés
A stockholmi Királyi Intézet (Karolinska Institut) indoklása szerint a kettős spirál alakú ribonukleinsavban tárolt információk megjelenésének szabályozásáért, a géncsendesítés jelenségének a felismeréséért érdemelték ki a díjazottak a kitüntetésüket. Rájöttek, hogy a sejtekben külön mechanizmus szabályozza, csendesíti azokat az örökítő anyag szakaszokat, amelyekre épp nincs szükség. Hogy mekkora a gyakorlati jelentősége a felismerésüknek? Elég csak arra utalni, hogy korunk legfélelmetesebb betegsége, a rák tulajdonképpen kóros sejtburjánzás. De nagyon sok más betegség kialakulásában, lefolyásában is fontos szerep jut a géncsendesítésnek. A vírusfertőzésektől, a hormonzavarokig sok területen alkalmazható. A két amerikai kutatónak sikerült állatkísérletekben olyan gént elhallgattatniuk, amely magas vérkoleszterin szintet okoz, vagyis a szív- és érrendszeri betegségek gyógyításának hatékony eszköze lehet.
Az út elején járnak
Érdemes hangsúlyozni, hogy mind Roger Kornberg, mind Andrew Fire és Craig Mello alapkutatásokkal foglalkoznak. A tudósok az út elején járnak. Viszont felcsillantják a reményt arra, hogy a jövőben gyógyíthatóvá válnak korunk félelmetes, a civilizált országokban a leggyakrabban végzetes következményekkel járó betegségei, amelyek az emberek több mind háromnegyedének haláláért felelősek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.