Az igazán jó öltözék akkor jó, ha észre sem vesszük, hogy rajtunk van...

<p>Gondolták volna, hogy még egy ilyen vadvízi evezős kalandot is meg lehet úszni szárazbőrrel? Vízhatlan ruházatok már rég óta léteznek. De ma már az sem lehetetlen, hogy egy ruha úgy tudjon lélegezni, mint a saját bőrünk.</p>

Az első ilyen lélegző szövetet az amerikai űrhajósok számára a NASA fejlesztette ki. Ez az anyag kívülről nem engedi be a vizet, de ami az újdonság a testünk által termelt párát viszont átereszti magán- Ezáltal öltözékünk egyfajta légzést végez.

Stábunk elvégzett egy kísérletet. A barna szövet, mint láthatják, magába szívja az összes ráöntött vizet.

A lélegző anyag viszont egyetlen csepp vizet sem enged át.

"Ennek az anyagnak az a nagyon különleges tulajdonsága, hogy másképp viselkedik az egyik oldala, mint a másik. Ez úgynevezett szendvicsmembrán, ami úgy épül fel, hogy egy nagyon finom pórusszerkezet van. És ez a pórusszerkezet a kifelé menő oldalon más, mint a test felöli oldalon" - mondta Rácz Antalné, a Kermi kft. könnyűipari szakigazgatója.

A szövet finom szerkezetén az esőcseppek egyszerűen nem férnek át. Viszont a testből érkező pára annyira kis részecskékből áll, hogy ez már képes átjutni ugyan ezen az anyagon.

A lélegzést és a vízhatlanságot három, különböző tulajdonsággal bíró szövet alkalmazásával érik el. A külvilág felé néző kelme felel azért, hogy az anyag vízhatlan legyen. A köztes membrán réteg szerepe a pára elvezetése a test felől. Ez a membrán a lélegző szövet kulcsa, ami egy a finom szerkezettel bíró műanyag. A harmadik anyagnak már csak védelmi funkciója van.

Ezt az összetett szövetréteget különleges eljárással építik bele a mindennapi ruházatunkba. A lélegző ruhát először összevarrják, de mivel így sérül a vízhatlan felület, utólag ragasztják, vagy hegesztik.

A kész ruhát most nyomáspróbának vetjük alá. Ezzel teszteljük a ruha tartósságát. Egy átlagos szövetnél négyszer nagyobb nyomást bír ki.

De mi a különbség egy hagyományos vízálló ruha, és a lélegző között?
"Ez akkor derül ki a legegyszerűbben, ha egyik kezedre egy nejlonzacskót húzol, a másikra pedig egy lélegző anyagból készült kesztyűt. Néhány másodperc múlva a nejlonzacskóban lévő kezed izzadni fog és a zacskón lecsapódnak a verejtékcseppek" - mondta Varga Árpád, sportruházat fejlesztő

A különböző gyártok más és más névvel kínálják a lélegző anyagokból készült cipőket, nadrágokat, kesztyűket, kabátokat. Ezek a ruhák leginkább szélsőséges körülmények között fejtik ki áldásos tevékenységüket.

Toldi György, hegymászó szerint "sokkal jobb lehetőségeik vannak a mostani hegymászóknak és turistáknak, ugyanis sokkal kényelmesebb és élvezetesebb ez által az a túra, amin részt vesznek. Nem áznak el, nem izzadnak szét, nem fagy rájuk. Nem képződik jégréteg a hátukon, például amikor erős fagyban rá fagy a hideg."

Leginkább talán mégis azoknak a fiataloknak van szükségük a lélegző ruhákra, akik naphosszat Budapest utcáin kerekeznek. A biciklis futárszolgálat munkatársai naponta áltagosan száz, százhúsz kilométert tesznek meg hóban, esőben és nyári forróságban.

Az igazán jó öltözék tehát olyan, hogy észre sem vesszünk, ha rajtunk van. Kis túlzással akár azt is mondhatnánk, hogy kabátunk a bőrünkkel együtt lélegzik.

A szöveg és a videó forrása a freepress.hu

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?