Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-1736) danzigi születésű, de Hollandiában letelepedett kereskedőnek és természetbúvárnak támadt az a gondolata, hogy a hőmérsékleti skála kezdőpontjának egy különleges keverék: a víz-jég-szalmiáksó eutektikum olvadáspontját kell választani. Ez -17,778 C foknak felel meg.
Az első hőmérők a 17. századból valók
Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-1736) danzigi születésű, de Hollandiában letelepedett kereskedőnek és természetbúvárnak támadt az a gondolata, hogy a hőmérsékleti skála kezdőpontjának egy különleges keverék: a víz-jég-szalmiáksó eutektikum olvadáspontját kell választani. Ez -17,778 C foknak felel meg. A felső végpontként eleinte az egészséges ember testhőmérséklete szerepelt. Ezt a tartományt kétszer tizenkét részre, s minden részt még négy kisebb szakaszra, fokra osztotta, így a felső végpont 96 F foknak adódott. Fahrenheit már az 1710-es évek második felében piacra dobta első alkohollal töltött hőmérőit. Később, 1720 táján, a higanyos hőmérőkre tért át, mert ez a folyadék sokkal egyenletesebben tágult. A Fahrenheit-skála leginkább az Amerikai Egyesült Államokban tett szert óriási népszerűségre, s mind a mai napig használatban van. Lacza Tihamér
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2002. 01.29.
ORVOSMETEOROLÓGIA
2002. 01.29.
ELŐREJELZÉS
2002. 01.29.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.