Kanadai kutatók teljes állati szerveket fagyasztottak le, amelyek beültetésük után működőképesek maradtak. Mindez nagy reménnyel kecsegtet az emberre nézve is. A valóban áttörésnek nevezhető eredményről Roger Gosden és munkatársai (McGill Egyetem, Montreal) számoltak be a Nature című tudományos hetilapban (Wang, X.
Áttörés a szervátültetésben
Kanadai kutatók teljes állati szerveket fagyasztottak le, amelyek beültetésük után működőképesek maradtak. Mindez nagy reménnyel kecsegtet az emberre nézve is. A valóban áttörésnek nevezhető eredményről Roger Gosden és munkatársai (McGill Egyetem, Montreal) számoltak be a Nature című tudományos hetilapban (Wang, X. et al.: Fertility after intact ovarian transplant. Nature, 415, 385, 2002). A kísérleteket egyelőre patkányokon végezték, de a siker elérhető közelségbe hozta a teljes emberi szervek hosszú távú, ép állapotban történő tartósításának lehetőségét.
A patkányokból kivett, folyékony nitrogénben lefagyasztott, majd felmelegített és más állatokba beültetett petefészkek mintegy fele normálisan működött, s ezekben lejátszódott az érett petesejt kilökődésének folyamata. Az egyik befogadó állat pedig vemhes lett és normális embrionális fejlődés ment végbe. Jelenleg a szervek hosszú távú lefagyasztása nem megoldható, mivel a fagyasztás és felmelegítés során a szövetek olyan mértékben károsodnak, hogy az a szerv működését lehetetlenné teszi.
A petefészkek teljes átültetésére ember esetében olyan nőknél kerülhet sor, akiknél például egy daganatos betegség során alkalmazott kemoterápia miatt károsodnak ezek a szervek. A fagyasztási technika javulásával elméletileg bármilyen szervet képesek lesznek majd lefagyasztani és később újra felhasználni. (o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.