<p>"Hasfájásban szenvedek, / Érdemkeresztet küldenek, / Ha csak egyet tojhatnám, / Száz keresztért nem adnám" - ennyire becsülte a költő a Ferenc Józseftől kapott kitüntetést.</p>
Arany Jánosnak sem kellett az érdemkereszt
Arany Jánosnak 1866-ban küldönc hozta át a Belügyminisztériumból az Akadémia épületébe a lepecsételt selyemdobozt, benne az arany érdemkereszttel. A kitüntetést a belügyminiszter felterjesztése alapján Ferenc József adományozta a költőnek.
Arany Deák Ferenc és a kiegyezés híve volt, de - ahogy az a Walesi bárdokból is tudható - ki nem állhatta Ferenc Józsefet.
HATÁRESET: HUNČÍK IS VISSZAKÜLDI A LOVAGKERESZTET
ROKKÓ IS LEMONDOTT A KITÜNTETÉSRŐL BAYER MIATT
Azonnal értesítette a belügyminisztert: az érdemrendet visszautasítja. Mire hamar megjött a válasz: azt nem teheti, mert a Hivatalos Lap már közölte a kitüntetést. Ezután Arany nem tehetett egyebet, minthogy az érdemrendet rejtő doboz csomagolópapírjára ezt írta:
"Hasfájásban szenvedek,
Érdemkeresztet küldenek,
Ha csak egyet tojhatnám,
Száz keresztért nem adnám."
A versikét évtizedekig titkolták, de halála után a fiókjában felbontatlanul megtalálták a dobozt a versikével egyetemben. A kitüntetést Arany nem próbálta fel a tükör előtt, mikor egyedül volt, sőt, meg sem nézte.
A történetet Vámbéry Rusztem közlése alapján 1942 táján Faludy György jegyezte le. (A Jegyzetek az esőerdőből című kötetből vett anekdotát a hvg.hu közli)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.