Az elmúlt években egyre több munkáltató kényszerítette az alkalmazottait arra, hogy kiváltsák vállalkozói engedélyüket. Még mielőtt azonban belevágnánk a vállalkozásba, érdemes felmérni, hogy egyáltalán megéri-e.
A vállalkozás előnyei és hátrányai
Hosszú távon ráfizethetünk
Hosszú távon azonban ráfizethetünk, ha kiváltjuk a vállalkozói engedélyt. Az alacsonyabb járulékfizetés ugyanis alacsonyabb térítéseket jelent a Szociális Biztosító részéről. Ha vállalkozóként megbetegszünk, az alacsonyabb járulékfizetés miatt akár háromszor olyan alacsony térítést kaphatunk, mint ha egyszerű alkalmazottak lennénk.
Az alacsonyabb járulékok tükröződnek a nyugdíjakon is. A vállalkozók járulékfizetési megtakarításai a szakemberek szerint csak a vállalkozás idejére jelentenek előnyt, míg a nyugdíjba vonulás után kénytelenek tudomásul venni, hogy alacsonyabb összeget kapnak, mint ha egyszerű alkalmazottként dolgoztak volna. Némely vállalkozóknak ugyanakkor egyáltalán nem kell fizetniük a Szociális Biztosítónak. Ilyenek például a szabadon vállalkozó művészek. Ha az ilyen vállalkozók nem ügyfelei valamelyik életbiztosítónak vagy nem takarékoskodnak a nyugdíjbiztosítás harmadik pillérében, időskorukra lényeges mértékben visszaeshet az életszínvonaluk.
Búcsú a kedvezményektől
A pénzügyi tanácsadók szerint egy 20 ezer koronát kereső alkalmazottnak csak akkor éri meg kiváltani a vállalkozói engedélyt, ha a munkáltató legalább 25 ezer koronát fizetne neki. A nagyobb fizetéssel ugyanakkor nagyobb felelősség jár, hiszen a vállalkozónak kell intéznie az összes olyan adminisztrációt, amit korábban a munkáltatója helyette intézett. Ki kell dolgoztatnia az adóbevallást, be kell fizetnie a járulékokat, és vállalnia kell az esetleges késésekből adódó problémákat.
Az emberek többsége a vállalkozói engedély kiváltásánál csupán bevételei nagyságát veszi figyelembe. Nem gondolnak arra, hogy a vállalkozói engedély kiváltásával egy csomó kedvezménytől esnek el. A vállalkozók például nem jogosultak az élelmiszerjegyekre, vagyis havonta mintegy ezer koronát vesztenek. Ugyanígy elesnek a szabadságtól is, ami az alkalmazottak esetében nagyjából egyhavi bérnek felel meg. A munkáltatók azért is fizetnek, ha a családtagunkat kísérjük az orvoshoz, egészségügyi szűrésen veszünk részt, fizetett szabadságot adnak azonban az esküvőnkre és a közeli családtagok temetésére is. Mindettől a vállalkozók elesnek. Ha alkalmazottként a cégünk későn fizet a Szociális Biztosítónak vagy az egészségbiztosítónak, a büntetést a munkáltató fizeti. Ha a fizetést vállalkozóként mulasztjuk el, a büntetést a saját pénztárcánkból kell kifizetni.
Nem kevésbé fontos az is, hogy vállalkozóként kereskedelmi kapcsolatba kerülünk a korábbi munkáltatónkkal. Ez azt jelenti, hogy a Munka Törvénykönyve által korábban biztosított védelemre már nem számíthatunk. Míg alkalmazottként két hónapos felmondási időt biztosítanak számunkra, vállalkozóként egyik napról a másikra az utcára kerülhetünk. (mi, S)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.