Az önkéntes munka, gyakornokság a leggyorsabb karrierlift. Önkéntesként, gyakornokként nemcsak a szakmai tapasztalataidat gyarapíthatod, hanem fontos kapcsolatokat is építhetsz, megismerheted a munkáltatók igényeit.
Gyakornokként biztonságos körülmények között bővítheted elméleti és gyakorlati ismereteidet, olyan kérdéseket is feltehetsz, amelyet alkalmazottként már nem biztos, hogy jó szemmel néznének. Különösen, ha a régi dolgozók a konkurenciát látják benned. Ügyes stratégiával letapogathatod egy-egy munkahely társas kapcsolatrendszerét, hierarchiáját, ami egy későbbi álláspályázat esetén hasznosnak bizonyulhat.
Rálátást szerezhetsz a választott pálya szakmai kihívásaira, megtudhatod, mely készségeidet kell még fejlesztened. Az önkéntes munka összeköti a hasonló érdeklődésű fiatalokat, akik így segíthetik egymást ötleteiket, tapasztalataik megosztásával a későbbiekben is. A különféle jótékonysági szervezeteknél végzett munka esetén a részvétel, az odatartozás élménye sem elhanyagolható. Egy jó nevű cégnél szerzett szakmai gyakorlat később az önéletrajzban is jól mutat majd.
A gyakornokokat foglalkoztató cégek is fontos információkat szerezhetnek, pontosan tájékozódhatnak, mit tudnak, mit tanultak azok a diákok, akik hozzájuk jelentkeztek, és akiket a későbbiekben munkatársként is alkalmaznának. Ez az információ visszacsatolható a cégen belüli szakmai képzési programok fejlesztéséhez. Az önkéntes munkalehetőségekről, gyakornoki helyekről elsősorban a kiszemelt országok helyi újságjaiban, közösségi híreiben, diáktanácsadó központok kínálatában, internetes oldalakon tájékozódhatsz.
Légy gyakornok külföldön!
A külföldi tapasztalatszerzés izgalmas kihívást jelent, fejleszti készségeinket, sőt, később az álláskereséskor is jó pontot jelent a leendő munkaadónál. Az EURES Jobportál (http://europa.eu. int/eures) segítségével minden vállalkozó kedvű fiatal megtalálhatja a neki legjobban tetsző képzési és szakmai gyakorlati helyeket. Lakva ismeri meg egymást az ember. Igaz ez a kultúrák közötti kommunikáció esetében is: a legalaposabban testközelből, a mindennapokból ismerhetők meg egy másik ország nyelve, szokásai, lakói. Egy ilyen kaland fejlesztheti interkulturális kompetenciánkat, és hozzájárul személyiségünk és intelligenciánk fejlődéséhez. Izgalmas kihívást jelentenek a megszokottól eltérő mindennapok, az idegen nyelv folyamatos használata. Ráadásul a külföldi szakmai gyakorlat a későbbi munkavállaláshoz is remek startpozíciót biztosít. A munkáltatók számára külön előny, ha a leendő munkatárs tisztában van a külföldi partnerország mindennapjaival, ismeri a helyi szokásokat, rugalmas és kitartó. Már a tény, hogy vállalta a külföldi szakmai gyakorlatot, igazolja, tud alkalmazkodni különböző nézőpontokhoz, új helyzetekhez.
Az EURES munkavállalási tanácsadó portál az Európai Unión belüli munkaerő-mobilitást segíti. Információit a PLOTEUS (Európai Tanulmányok Csereportál) adatbázisaiból szolgáltatja. (i, he)
Néhány tipp az induláshoz:
http://www.volunteering.org.uk/
http://www.planetedu.com/category/volunteer/
http://members.tripod.com/adams_esl/europe.html
http://www.payaway.co.uk
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.