A Zempléni-víztározó Kelet-Szlovákiában található, nyáron kedvelt üdülőhely, ősszel és télen pedig kellemes hely konferenciák, képzések megvalósítására.
Az alapgondolat a képzés tervezésekor a felvidéki magyar fiatalok bevonása volt az adott programba, valamint célul tűztük ki, hogy ismertetjük a különféle pályázati rendszereket. Sok fiatalnak ugyanis valami kósza elképzelése már volt a programról, de ezek az információk nem voltak pontosak, ezért nem is voltak túlságosan sikeresek az esetleg szlovákiai magyar fiataloktól benyújtott pályázatok.
A képzésen 15 fiatal vett részt az ország különböző területéről, Pozsonytól Tiszacsernyőig. Három nap alatt a résztvevők elsajátították a projektmenedzsment alapjait, a Youth program rendszerét, három csoportban pályázatot készítettek, amelyet be is mutattak, és el is bíráltak. Egymás és saját hibáiból tanulva fokozatosan megértették a pályázati rendszer logikáját.
Külön hangsúlyt fektettek a szervezők az interkulturális tanulásra (ICL), valamint az európai önkéntes szolgálat bemutatására (EDS). Természetesen nem maradhatott el a csapatmunka tanulása sem, ami elengedhetetlen egy Youth pályázat elkészítésénél.
Az egyes gyakorlati és elméleti részek különböző technikákkal kerültek bemutatásra. Ennek az volt a célja, hogy a jelenlevők későbbi programjaikban, rendezvényeiken, ifjúsági cseréiken alkalmazni tudják, változatosabbá téve az együttléteket. A képzés nemcsak információszerzésről, hanem az ifjúsági munkában alkalmazott módszertanok bemutatásáról is szólt.
Az Agora munkatársának minden nap volt egy blokkja, ahol bemutatásra került az Agora irodahálózat, a Mobilitás rendszere, a RISZI Irodák hálózata, a GYISM, OM, NKA és NKÖM határon túli magyarok számára elérhető pályázatai és azok pályázati rendszere, valamint az egyéb szülőföldi források bemutatása (SAIA, Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériumának pályázati rendszere, adó 1%-ának igénylése).
A szervezők a képzést részben kétnyelvűre tervezték, mivel a Iuventa részéről olyan aggály is felmerült, hogy magyar fiataloktól azért nem érkeznek pályázatok a Youth programba, mert nyelvi akadályokkal küzdenek. A képzés során bebizonyosodott, hogy nem erről van szó, a fő indok a kevés pályázatra az információhiány.
A képzést a résztvevők pozitívan értékelték. Ennek következtében a szervezők abban egyeztek meg, hogy a jövőben is folytatni szeretnék az ilyen típusú képzéseket. A következő tervezett képzés időpontját 2004 tavaszára időzítették.
Aki a program és a pályázatok részleteire is kíváncsi, keresse fel a pozsonyi vagy komáromi Agorát, az iroda munkatársai készségesen segítenek.
Révkomáromi Agora Iroda
94501 Révkomárom (Komárno), Tiszti Pavilon
Tel./Fax: +421-35-77-13-841
E-mail: [email protected], [email protected]
Pozsonyi Agora Iroda
81103 Pozsony (Bratislava), Klariska (Klarisszák u.) 7.
Tel./Fax: +421-2-544-10-411
E-mail: [email protected], [email protected]
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.