Washington. A világ leggazdagabb emberét, Bill Gateset, feleségét Melindát, valamint az ír rockénekes és békeharcos Bonót választotta idén az év emberének a Time című amerikai hírmagazin a szegénység csökkentése, az ínséget szenvedők megsegítése érdekében kifejtett nemzetközi közéleti szereplésük elismeréseként.
A három szamaritánus
A Time vasárnapi bejelentésében emlékeztetett rá, hogy a 2005-ös év a jótékonyság rendkívüli esztendeje volt, az emberek rekordösszegeket adományoztak az olyan súlyos természeti csapások károsultjainak, mint a Dél-Ázsiában pusztító tengerár vagy az Egyesült Államok déli partjait sújtó Katrina hurrikán. A természeti csapások mellett azonban olyan, a sajtó címlapjain ritkán szereplő, naponta pusztító katasztrófák is sújtják a világot, mint a szegénység, a járványok, és az ellenük folyó harcban szerzett rendkívüli érdemeket a „három szamaritánus”.
A Gates házaspár a Time méltatása szerint a világ legnagyobb, 29 milliárd dolláros jótékonysági alapját hozta létre: a Bill és Melinda Gates Alapítványt. Az alapítvány a Time számítása szerint legalább hétszázezer életet mentett meg a szegény országokban különféle oltási programok támogatásával. Az alap egyebek között komputereket adományozott és internetes hozzáférést biztosított 11 ezer könyvtárnak és ösztöndíjalapok támogatásával segíti a fiatalokat az elmaradott országokban.
A Time Bono rockénekesnek (polgári neve Paul Hewson) azt a fáradhatatlan közéleti szereplését ismerte el, amellyel a gazdag országokat a szegények adósságának az elengedésére ösztökéli. Bono ehhez számos politikai szövetségest szerzett a világon és Amerikában is. Az U2 együttes 45 éves énekesét nemrég még a Világbank lehetséges elnökjelöltjei között is emlegették.
Bono „személyes varázsával, erőszakos unszolással és erkölcsi zsarolással rákényszerítette a világ leggazdagabb országainak vezetőit, hogy engedjenek el a legszegényebb országok adósságaiból 40 milliárd dollárt” – áll a Time indoklásban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.