Washington. A halálközeli élményre tudományos magyarázatot adtak amerikai tudósok a Neurology című szaklapban közölt elméletükben.
A halálközeli élmények
Súlyos műtéten átesett vagy életveszélyes balesetet szenvedett emberek sokszor halálközeli élményekről számolnak be: a lelkük mintegy elhagyva porhüvelyét a test fölött lebeg, kívülállóként szemlélve a történteket. Van, aki egy fényalagúton halad, s olyan is akad, aki egy fénylénnyel találkozik. Ami közös a beszámolókban, az az érintettek lelkét betöltő csodálatos békesség és öröm.
Kevin Nelson, a University of Kentucky professzora másokkal ellentétben nem a misztikum vagy a kitaláció kategóriájába sorolta ezeket a tapasztalatokat, hanem megpróbálta megfejteni a jelenség biológiai alapjait. A tudós munkatársaival 55 halálközeli élményt megélt embert vizsgált, a kontrollcsoportba pedig 55 egészséges egyén került, akinek soha semmiféle hasonló tapasztalata nem volt. A résztvevők kikérdezése során kiderült, hogy a halálközeli élményt megélt emberek 60 százaléka korábban ébrenlétkor is gyakran álomszerű állapotba került. Az érintettek minden átmenet nélkül, hirtelen fellépő izomgyengeségről, esetleg mozgásképtelenségről számoltak be, s a jelenség fellépte előtt vagy után hangokat hallottak, olyanokat, amelyeket senki más környezetükben nem hallott. A kontrollcsoportban a résztvevőknek mindössze 25 százaléka számolt be hasonló tapasztalatokról.
A kutató szerint ez a jelenség igen sok vonatkozásban hasonlatos az alvás úgynevezett REM fázisához, vagyis a gyors szemmozgások periódusához (rapid eye movement), amikor az ember leginkább álmodik, s amely alatt nagymértékben csökken az izomtónus.
Kevin Nelson meggyőződése szerint a halálközeli élményt megélt személyeknél sokkal kevésbé szeparált egymástól az alvás és az ébrenlét állapota. Az ilyen élményt a gyors szemmozgások periódusának hirtelen „betörésével“ magyarázza, amikor az éber állapotban lévő agy úgy kezd működni, mintha aludna. Véleménye szerint ilyenkor az agynak ugyanazon területei aktivizálódnak, amelyek a gyors alvás fázisában tevékenykednek. A tudós szerint a halálközeli élményt az agy aktiválási rendszerében megmutatkozó eltérések okozhatják. Ugyanakkor a kutató annak a lehetőségét sem zárta ki, hogy a jelenségnek spirituális vonatkozásai is lehetnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.