<p>A franciák közel kétharmada (64 százaléka) szerint a politikai elit korrupt, s 75 százalékuk úgy véli, hogy nem elégségesek azok a takarékossági intézkedések, amelyeket Nicolas Sarkozy államfő rendelt el a kormányt érintő botrányokat követően.</p>
A franciák közel kétharmada korruptnak tartja a politikusokat
A franciák közel kétharmada (64 százaléka) szerint a politikai elit korrupt, s 75 százalékuk úgy véli, hogy nem elégségesek azok a takarékossági intézkedések, amelyeket Nicolas Sarkozy államfő rendelt el a kormányt érintő botrányokat követően - derül ki a Viavoice közvélemény-kutató intézet felméréséből, amelyet hétfőn ismertetett a Libération című napilap.
A megkérdezettek alig 29 százaléka tartja becsületesnek a politikai vezetőket, 64 százalékuk szerint "inkább korruptak". A felmérést végző intézet hangsúlyozta: még soha nem volt ilyen magas ez az arány. A Sofres több mint harminc éve végez e kérdéskörben közvélemény-kutatást, s 1977-ben még csak a franciáknak 33 százaléka, 1991-ben 46 százaléka, 2002-ben pedig 58 százaléka tartotta korruptnak a politikusokat.
Elsősorban a szerényebb körülmények között élők tartják korruptnak a politikusokat: a munkásoknak 74, az alkalmazottaknak 73, míg a középvezetőknek "csak" 54 százaléka.
A gazdasági válság miatti megszorítások közepette a francia sajtóban egymást követik a kormánytagok visszaéléseiről szóló hírek, amelyek nyomán vasárnap két államtitkár lemondott. Christian Blanc, a Párizs és agglomerációjának fejlesztéséért felelős államtitkár 12 ezer eurós összegben vett magának közpénzből szivarokat, Alain Joyandet, a külügyminisztérium együttműködésért felelős államtitkárának neve pedig több botrányban is felmerült: illegális módon kapott építési engedélyt egy villa megnagyobbítására Saint-Tropez közelében, márciusban pedig 116,5 ezer euróért repülőgépet bérelt egy hivatalos útjához.
Rajtuk kívül más kormánytagok kapcsán is visszaélésekről cikkeztek a lapok. Válaszul az államfő takarékossági intézkedéseket jelentett be, többek között a hivatali gépkocsik és a szolgálati lakások számának csökkentéséről. A felmérés szerint azonban ezt a franciáknak csak húsz százaléka tartja elégséges lépésének, 75 százalékuk szerint nem kielégítőek a minisztereket érintő megszorítások.
A franciák hatvan százaléka ráadásul "sokkolónak" tartja Eric Woerth munkaügyi miniszter helyzetét, akiről kiderült: amikor 2007 és 2010 között a pénzügyi tárcát vezette, a kormánypárt pénztárnoki funkcióját is megtartotta.
A július 1-jén és 2-án 1005, 18 évesnél idősebb francia megkérdezésével készült felmérés szerint az elnök tetszési mutatója egyébként jelenleg 35 százalékon áll, a megkérdezettek 63 százaléka van negatív véleménnyel róla. Miniszterelnöke, Francois Fillon a franciák 46 százaléknak élvezi a bizalmát, 48 százalék negatívan látja munkáját. Az ellenzéki politikusok közül Bertrand Delanoe, Párizs szocialista főpolgármester a legnépszerűbb 55 százalékkal, őt követi Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója 54, illetve Martine Aubry, a Szocialista Párt főtitkára 49 százalékkal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.