A földrengésfények több száz éves rejtélye

1976 egyik nyári éjszakáján a kínai Tangshan lakói különös fényfelvillanásokat láttak az égbolton. Másnap éjjel egy 7,8-es magnitúdójú földrengés az egész várost romba döntötte, és mintegy 240 ezer ember halálát okozta. Ez volt a XX. század legpusztítóbb földmozgása. Persze nem először történt, hogy földrengések előtt, illetve alatt erős fényeket láttak.

1755 után, amikor hatalmas rengés sújtotta Lisszabont, Immanuel Kant leírta, hogy az eget villámok fénye világította meg. Aztán 1969-ben Japánban sikerült először lefényképezni a különös jelenséget. Némelyik képen vörös sávok, másokon kékes fény látszott. 1999-ben a törökországi Izmit városát ért 7,4-es magnitúdójú földrengés előtti éjszakán a török tévé mutatott be fénygömbszerű jelenségeket. Aligha kétséges, hogy a fények és a földmozgások között van összefüggés, de hogy mik és hogyan keletkeznek, máig rejtély.

Az utóbbi években a NASA műholdak segítségével vizsgálja a földrengésfényeket. A 90-es évek elején orosz és kínai kutatók is beszámoltak arról, hogy műholdképeken már néhány héttel egy-egy földrengés előtt infravörös jelenségeket figyeltek meg. Friedmann Freund kaliforniai fizikus 2000-ben publikálta elméletét, mely ugyan még erősen vitatott, de alap lehet a továbblépéshez. Szerinte a fények a magmás kőzetekből származnak, melyek normális körülmények között szigetelőként viselkednek, ám nagy nyomás hatására félvezetővé válnak, mobilis pozitív töltést tartalmaznak. A vulkáni kőzetekben levő kristályok úgynevezett peroxicsoportot, páros oxigénatomokat tartalmaznak, melyek feszültség hatására felszakadnak. Ha ez bekövetkezik, a negatív töltésű oxigénionok a kőzetszövetben maradnak, a pozitívok ellenben szabadon áthatolnak rajta. A felszín felé áramló pozitív ionok Freund szerint kétféle módon viselkedhetnek. A felszínen hozzákapcsolódnak az elektronokhoz, ismét létrehozva a peroxikötést, mely energiát bocsát ki infravörös sugárzás formájában. A második változat szerint a pozitív töltések szétterülnek a felszínen. Ahogy e réteg kb. 10 nanométeresre vékonyodik, viszonylag gyenge felszíni potenciálja nagyon kis területre koncentrálódik, és az elektromos mező feszültsége erősen megnő. Ez elegendő lehet a felszín fölötti néhány méteres levegőréteg ionizálására. ĺgy is létrejöhet a földrengésfény. Freund laboratóriumban is megkísérelt létrehozni földrengésfényhez hasonló jelenséget. A NASA Goddard Űrközpontjában 1500 tonnás nyomás alatt összezúzott félméternyi hosszú magmás kőzetblokkokat, például anortozitot és gránitot, valamint a felső köpenyre igen jellemző, olivinásványokat tartalmazó kőzettömböket. Minden mintánál vizsgálták az infravörös kibocsátást, illetve a pozitív töltések megjelenését. (Infravörös csúcsokat már természetes földrengésekkor is kimutattak.) Kezdetben a legnagyobb infravörös kibocsátás nem a törés helyén, hanem a nyomás alá helyezett kőzetblokkok szélein és sarkain tapasztalható. Ha a kőzet már eltörött, a kibocsátás lelassul, majd le is áll. A minták törésénél látható fényt és felvillanásokat is tapasztaltak. Freund elképzelése a kritikák mellett is továbbgondolásra készteti a szakértőket. A földrengések többsége a litoszféralemezek határán, esetenként több száz kilométerre a felszín alatt pattan ki, és elég nehezen képzelhető el, hogy a pozitív töltések ilyen nagy mélységekből a felszínre jussanak.

Újabb eredményeket várnak viszont Freund azon kísérleteitől, melyeket nedves kőzetekkel kíván elvégezni. A földkéregben rengeteg víz van, és mivel a víz kiváló vezető, éppen hogy segítheti a pozitív töltések mozgását. Akárhogy is, a földrengésfények létező jelenségek, s ha keletkezésüket sikerül megmagyarázni, a műholdképek nagyobb segítséget nyújthatnak a rengések előrejelzésében, mint a szeizmikus adatok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?