A csoport jobban dönt

<p>Egy csoport jobb döntéseket hoz, mint egyetlen ember - bizonyították be brit kutatók. A University College London neurológusai kétfős csoportok viselkedését vizsgálták döntési helyzetekben.</p>

A delikvenseknek kétes gólhelyzetekben kellett eldönteniük, hogy a labda átgurult-e a vonalon, vagy sem. A kutatók megfigyelték, hogy a kísérleti alanyok az általuk észlelt információt kicserélték, mérlegelték, és összehasonlították a látottakat addigi tapasztalataikkal - írta a Die Welt című német lap internetes kiadása (www.welt.de).

A döntés meghozatala különböző módon történt. A kettősök tagjai vagy csak arról beszélhettek, amit láttak és hallottak, vagy azt is fel kellett tárniuk, hogy mennyire biztosak a döntésükben. Az eredmények értékeléséből kitűnt, hogy nem elég a saját észlelést közölni a másikkal, javít a döntésen, ha mindketten tudják, milyen biztos a másik a dolgában. Minden eseményt más benyomások kísérnek, amelyek eltorzítják az észlelést, mégpedig minden embernél másképp - ezért szubjektív az érzékek által közvetített benyomás. Abban, hogy melyik személy benyomása közelít inkább a valósághoz, sokat segít az észlelésben való bizonyosság.

Fontos a közös döntés sikerének szempontjából, hogy a résztvevők nagyjából hasonló módon érzékeljék az eseményt - például a labda sebességét, illetve közelségét a vonalhoz.

Annak ellenére, hogy a csoportosan meghozott döntés általában jobbak, ötletek kidolgozásánál az az eredményesebb módszer, ha az egyén visszahúzódik egy csöndes kuckóba. Erre az eredményre a Texasi A&M Egyetem kutatói jutottak. Százhatvan hallgatót kértek meg, tanakodjon el azon, hogyan javítana a képzésén.

Nyolcvanan csoportokba verődtek, nyolcvanan pedig visszahúzódtak, hogy végiggondolják felvetéseiket. A magányosak nemcsak több ötletet vetettek papírra, hanem azok jóval eredetibbek is voltak, mint a csoportokban dolgozó társaiké. A magyarázat: az egyes csoporttagok a többiek szellemi teljesítményében bíznak, a szégyenlősebbek ráadásul vissza is fogják magukat, így ötleteik veszendőbe mennek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?