Gyakran láthatjuk, hogy a fagyérzékeny gyümölcsfák (pl. kajszibarack) törzsét bemeszelik. Erre azért van szükség, mert a téli erős napsugárzás nem mindig használ a fának. A felmelegedés és erős lehűlés hatására a fakérgen nem kívánt repedések keletkeznek. Ennek megelőzésére a fa kérgét valamilyen világos anyaggal, pl.
Olcsó fagykármegelőzési módszer
Gyakran láthatjuk, hogy a fagyérzékeny gyümölcsfák (pl. kajszibarack) törzsét bemeszelik. Erre azért van szükség, mert a téli erős napsugárzás nem mindig használ a fának. A felmelegedés és erős lehűlés hatására a fakérgen nem kívánt repedések keletkeznek. Ennek megelőzésére a fa kérgét valamilyen világos anyaggal, pl. mésszel vékony rétegben be lehet kenni. A mészbevonat megakadályozza, hogy verőfényes nappalokon a törzs szövetei felmelegedjenek. A felmelegedést követő éjszakán ismét lehűlnek a szövetek, és az összehúzódás–kitágulás hatására a sejtfalak elroncsolódnak, fagykár keletkezik. A fagy okozta repedések először csak kicsik. A laza sebhegesztő szövetek azonban rendszerint a következő évben is károsodnak, így a seb évről évre nagyobbodik. A felszínre kerülő faszövetben szúbogarak, taplógombák telepednek meg, amelyek elroncsolják, tönkreteszik a fatörzset. (andrássy)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2021. 03.09.
Vetés és a palántanevelés a kertekben
2017. 04.06.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.