Franciaországot képviselték a selyés diákok az Estörin

Estöri-döntő Selye János Gimnázium

Nem szó szerint értendő a cím, de az Estöri kreatív történelmi vetélkedő kismartoni döntőjében mégis ez történt meg. A verseny történetének hetedik döntője újra a híres Haydn-teremben zajlott, vagyis ott, ahol elkezdődött és ahová évekig nem térhettünk vissza a szigorú karantén miatt. Amikor beléptünk a híres terembe, ott folytatódott számomra a történet, mint 2019-ben: profi kulisszák és technika, pörgős műsorvezetés, látvány és élmény.

Amíg a versenyzők megpróbálták feldolgozni a helyszín látványát – a szervezők még arra is gondoltak, hogy időt adjanak nekik erre –, elgondolkodtam azon, hogyan is indult az idei szezon. Mikor megtudtuk, hogy az Európai Unió lesz a téma, bevallom, nem tolongtak a diákok, hogy versenyezni szeretnének: miért nem valami klasszikus történelmi korszakba megyünk vissza? De azért csak összejött a két csapat, és az őszi első fordulókon átverekedtük magunkat az EU történetéről szóló kérdéseken. A kreatív munka igazán ekkor kezdődött el, utólag visszagondolva nagy köszönettel tartozunk a Jókai Színház és a komáromi polgármesteri hivatal segítségéért. A helyszínek, kosztümök és a díszlet biztosítása nem volt egyszerű, de készségesek voltak, ezért nagy köszönettel tartozunk nekik. Hasonlóan hálásan gondolunk az Európa udvar ír kocsmájának tulajdonosára is, aki biztosította a forgatáshoz a helyszínt. Csontos Attila és népes csapata (mind az egy, Vida Krisztián) rendezésében megtudhatta a közönség, mi lett III. Napóleon csontjaival, amiben nagy szerepet játszott Steiner Zsófia fenevada, Azték.

A középdöntős szereplésre még Budapesten került sor, ahol nagyra értékelték diákjaink előadását és a francia vétót, amelynek köszönhetően a döntőre meg is kaptuk ezt az országot, Charles de Gaulle-lal együtt. Poló Zsófia, Dömötör Kristóf és Száraz Ádám az 1968-as párizsi diáklázadásokra építette saját Instagram-oldalát (revkomarom_selye_9_10_vegyes), ezen belül is egy történet kerekedett ki az 1940-es években a francia ellenállásban harcoló apa, a maoista nézeteket valló egyetemista fia és a Franciaországba emigrált magyar lány körül. Az oldalon feltűnnek a nem éppen komoly erőt képviselő francia rendőrök, sőt, Alain Delon is – mind-mind a komáromi Selye János Gimnázium diákjai által.

Ahogy a döntő helyszínéhez hozzászokott a szemünk, elkezdődtek a vetélkedő látványos fordulói: a csapatok bemutatkozásai, kis jelenetei, a villámkérdések és a kifejtő kérdések. A sokszor humoros, de nemegyszer érzelmeket is megindító előadásokban Németország, Ausztria, az Egyesült Királyság, Írország, Spanyolország és Franciaország képviselői tűntek fel a színpadon (a rend kedvéért megjegyzem, minden országot két csapat képviselt, a történetben pedig azért nem tűntek fel a visegrádi négyek országai, mert 2004 előtt fejeződött be a verseny anyaga, a folytatás várhatóan az Estöri VIII. évadjára várható).

Sokak szerint a legigényesebb és leglátványosabb volt a vetélkedő idei döntője, és ha nem sikerült is fellépni a dobogóra, sok új tapasztalattal és barátságokkal lettünk gazdagabbak. Nem csupán Franciaország második világháború utáni helyzetével ismerkedtünk meg, hanem azokkal a technikai-informatikai lehetőségekkel, amelyekkel még látványosabb filmek, beszámolók készíthetők. A határon túli iskolákat mi, komáromiak és a marosvásárhelyiek képviselték, de csak biztatni tudom felvidéki magyar középiskolás kollégáimat, hogy érdemes belevágni az Estöri versenyébe, mert nagyon színvonalas vetélkedő várja a kreatív diákokat, akik, ha eljutnak a döntőbe, felejthetetlen élménnyel térhetnek haza.

Végül szeretném megköszönni segítőimnek, a mentoroknak, hogy saját szabadidejüket ingyen és bérmentve a csapat szolgálatába állították. Szalai Adrián, Gönczöl Bernadett és Szépe Dominika az Estöri versenyek korábbi kiírásaiban szerepeltek sikeresen, viszont a Haydn-teremben – a fenti okok miatt – ők is most élhették át, milyen az igazi Estöri-döntő hangulata.

Elek József, történelemtanár

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?